Świat Wiadomości

Sześciu północnokoreańskich żołnierzy uciekło do Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal polsatnews.pl sześciu północnokoreańskich żołnierzy granicznych uciekło do Chin – przekazało Radio Free Asia. Źródła wojskowe podkreślają, że ucieczka tak dużej grupy to rzadkość. Jako powód podają znaczne niedobory żywności spowodowane pandemią koronawirusa.

Żołnierze byli częścią 25. brygady zbrojnych sił granicznych. W tygodniach poprzedzających ucieczkę niektórzy wojskowi mieli skarżyć się na przepracowanie i niewystarczające zapasy jedzenia w kraju.

– Sześciu żołnierzy wybrało się na nocną obserwację granicy. Nad ranem nie wrócili. Ekipa poszukiwawcza ustaliła, że przekroczyli granicę z Chinami – przekazało RFA źródło wojskowe w północnokoreańskim Hyesanie.

Źródło podkreśla, że trwające niemal rok zamknięcie granic nie tylko zatrzymało oficjalny handel, ale też wszelkiego rodzaju przemyt.

– Zazwyczaj żołnierze na granicy mieli dobre stosunki z przemytnikami i kupcami. Żyli lepiej niż wojskowi z innych regionów. Jednak pandemia koronawirusa zmieniła wszystko – teraz cierpią z powodu głodu – dodało.

Dezerterów szukają również chińskie władze. Jednak niemal pewne jest, że za ucieczkę żołnierzy zapłacą ich przełożeni i rodziny. – Przez krótki okres będzie tu rzeź – dodało źródło.

Reżim w Pjongjangu nie zgłosił oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem. W celu zapobiegania pandemii, decyzją Kim Dzong Una zamknięto zarówno Hyeasan oraz miasto Nampo, gdzie mieści się największy port w Korei Płn. Zakazano również wjazdu do Pjongjangu z innych miast.

W listopadzie południowokoreański wywiad ustalił, że władze Korei Płn. wstrzymały połowy ryb na morzach i produkcję soli. Zrobiły to w obawie, że woda morska może być zakażona koronawirusem.

“W kraju stracono co najmniej dwie osoby, w tym lokalnego urzędnika, oskarżanych o udział w przemycie towarów przez granicę i przyczynianie się do spadku kursu północnokoreańskiej waluty” – informowano.

Ktoś kiedyś powiedział, że ludzie głosują nogami…

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!