Wiadomości

Sześciu na dziesięciu szwedzkich wyborców oczekuje zmniejszenia napływu uchodźców do kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sześćdziesiąt procent wyborców chce, aby Szwecja przyjmowała mniej uchodźców niż obecnie, wynika z przeprowadzonego badania opinii publicznej. Jednak wciąż jeszcze więcej osób uważa, że ​​imigracja jest ogólnie korzystna dla Szwecji. Ci, którzy uważają ją za szkodliwą, wciąż pozostają w mniejszości, chociaż liczba tych ostatnich znacząco wzrosła.

Sześć na dziesięć osób, które wzięły udział w ankiecie, przeprowadzonej przez firmę badawczą Ipsos dla gazety Dagens Nyheter, stwierdziło, że Szwecja powinna przyjąć mniej uchodźców niż przyjmuje obecnie.

41 procent stwierdziło, że wolałoby, aby przyjmowanie zdecydowanie mniej uchodźców, a 19 procent opowiadziało się za tym, by przyjmować nieco mniejszą ich liczbę. 12 procent natomiast odpowiedziało, że uważają, iż Szwecja powinna przyjąć więcej uchodźców niż obecnie.

Kiedy w 2015 r. przeprowadzono taką samą ankietę, a było to przed szczytem napływu uchodźców do Europy, co miało miejsce w tym samym roku, 36% respondentów stwierdziło, że chciałoby zmniejszyć liczbę uchodźców przyjętych przez Szwecję wobec 26%, którzy chcieli jej zwiększenia.

– Jest to dramatyczna zmiana, spowodowana między innymi tym, że działo się to zbyt gwałtownie – powiedziała Marie Demker, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Dagens Nyheter w Göteborgu.

W najnowszym sondażu zmieniło się również postrzeganie wpływu imigracji na Szwecję. Odsetek respondentów, którzy powiedzieli, że imigracja ogólnie pozytywnie wpływa na Szwecję, skurczył się z 63 do 44 procent, podczas gdy odsetek tych, którzy twierdzili, że imigracja jest zasadniczo szkodliwa dla całego kraju, wzrósł z 13 do 31 procent. Ankieta została przeprowadzona w dniach 9-19 lutego br.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!