Wiadomości

Szefowa szkockiego rządu zapowiada wniosek o nowe referendum niepodległościowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stojąca na czele autonomicznego rządu szkockiego i zarazem szefowa Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon zapowiedziała w piątek, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem zwróci się do rządu w Londynie o zgodę na przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego.

W myśl prawa, na przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości rząd Szkocji musi uzyskać zgodę władz w Londynie. Zgodnie bowiem z ustawą o Szkocji z 1998 r. kwestie ustrojowe pozostają w gestii brytyjskich władz centralnych, więc rząd Szkocji musi się zwrócić do Londynu, by na mocy artykułu 30 tej ustawy czasowo przekazał mu uprawnienia do rozpisania referendum niepodległościowego. Na takiej podstawie odbył się w 2014 r. pierwszy plebiscyt w tej sprawie.

– Wniosek na mocy artykułu 30 zostanie dostarczony na Downing Street – niezależnie od tego, kto tam wówczas będzie – przed Bożym Narodzeniem. Jest kluczowe, by Szkocja przejęła kontrolę nad swoją przyszłością — oświadczyła Sturgeon.

Sturgeon zapowiedziała, że warunkiem poparcia przez SNP jakiegokolwiek kandydata na premiera Wielkiej Brytanii będzie jego zgoda na przeprowadzenie w Szkocji nowego referendum.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!