Wiadomości

Szefowa krakowskiego gangu Cracovii nie została wydana Polsce, bo tu… “nie ma praworządności”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Magdalena K., od dwóch miesięcy przebywa w słowackim areszcie i do tej pory nie została wydana Polsce. Jest podejrzana o kierowanie grupą przestępczą złożoną z pseudokibiców Cracovii. Tamtejsza prokuratura ma wątpliwości co do praworządności w naszym kraju.

Magdalena K. jest partnerką zatrzymanego w 2017 roku liderem pseudokibiców Cracovii Mariusza Z., któego brat, Adrian Z. ps. „Zielony” został zastrzelony podczas policyjnej akcji również trzy lata temu. K. jest podejrzana o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się handlem narkotykami. Postawiono jej zarzuty sprowadzania do Polski 5,5 tony marihuany wartej 88 milionów złotych i 120 kilogramów kokainy. Jest też podejrzana o utrudnianie śledztwa i składanie fałszywych zeznań.

Kobieta została zatrzymana pod koniec lutego tego roku w słowackiej miejscowości Zvolen. Wcześniej była poszukiwana przez Interpol i wydano za nią Europejski Nakaz Aresztowania. Magdalena K. to partnerka aresztowanego pod koniec 2017 roku lidera pseudokibiców Cracovii Mariusza Z., ps. Zielony.

Przepisy określające europejski nakaz aresztowania mówią, że w ciągu 60 dni państwo, na terenie którego doszło do zatrzymania, ma obowiązek wydać decyzję w sprawie ekstradycji osoby poszukiwanej. W przypadku Magdaleny K. termin ten niedługo się skończy.

Obrońcy Magdaleny K. starają się udowodnić, że w swoim kraju ich klientka nie ma pewności co sprawiedliwego procesu i wyroku – informuje „Gazeta Wyborcza”. W tym celu do słowackiej prokuratury miały trafić m.in. raporty stowarzyszenia Iustitia na temat represji stosowanych wobec sędziów i prokuratorów w Polsce.

Słowacka strona zwróciła się do Prokuratury Krajowej w celu weryfikacji linii obrony Magdaleny K. Jak podaje dziennik, odpowiedź została już wystosowana, ale jej treść nie jest znana.

Magdalena K. była ścigana w związku z podejrzeniem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Członkowie tej grupy są podejrzani o dokonywanie poważnych przestępstw, m.in. międzynarodowy obrót środkami odurzającymi i psychotropowymi oraz przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

/tvp.info, interia.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!