Wiadomości

Pogłębia się rozpad Jemenu – południowe regiony ogłaszają de facto secesję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Popierana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie Południowa Rada Przejściowa (STC) ogłosiła de facto niezależność południowego Jemenu, oskarżając wspierany przez Arabię ​​Saudyjską rząd pod przewodnictwem prezydenta Abdrabbuha Mansura Hadiego o „wspieranie terroryzmu”.

Po spotkaniu, do którego doszło wcześnie rano 26 kwietnia, STC ogłosiło ustanowienie „samorządności” w regionie południowym. Zarazem wprowadzono stan wyjątkowy w mieście Aden i we wszystkich południowych prowincjach kraju, aby ułatwić sobie wcielenie tych decyzji w życie. Siły STC szybko rozmieszczono w Adenie, przejmując kontrolę nad wszystkimi instytucjami państwowymi. Według RT bank centralny jest teraz oblegany.

W oficjalnym oświadczeniu STC oskarżyło rząd wspierany przez Arabię ​​Saudyjską o niewypełnienie zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego w Rijadzie w 2019 r. Tamto porozumienie położyło kres zaciekłemu konfliktowi między obiema stronami.

Rząd Jemenu, przebywający w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, w odpowiedzi stwierdził, że kroki podjęte przez STC stanowi kontynuację „zbrojnej rebelii”, która rozpoczęła się w ubiegłym roku. Arabia Saudyjska oraz ZEA jeszcze nie skomentowały nowego kryzysu. Tak czy inaczej – należy spodziewać się wybuchu zbrojnej konfrontacji w południowym Jemenie, jeśli siły rządowe spróbują podważyć decyzję STC.

Przypomnijmy, że – niezależnie od tego – znaczna część Jemenu jest obecnie kontrolowana przez ugrupowanie szyickie Ansar Allah (Huti), wspierane przez Iran. Co więcej, to właśnie Huti w ostatnim czasie posiadają inicjatywę na froncie.

Między formacjami rządowymi, wspieranymi przez Arabię Saudyjską, i popieraną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie formacjami STC silnie iskrzyło, ale wydawało się, że w obliczu ofensywy szyitów będą one ze sobą współpracować. Tymczasem pęknięcie okazało się silniejsze, niż się to mogło wydawać.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!