Wiadomości

Szefowa Greenpeace dostała pracę w niemieckim rządzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal TVP Info, dotychczasowa szefowa Greenpeace Jennifer Morgan została “pełnomocniczką niemieckiego rządu i negocjatorką ds. klimatu”. Szefowa MSZ Annalena Baerbock jest tym faktem zachwycona.

Jennifer Morgan to jedna z najbardziej znanych aktywistek “klimatycznych”. 55-letnia Amerykanka ma wykształcenie politologiczne i germanistyczne. W przeszłości angażowała się w organizację Climat Action News, później pracowała dla WWF, a od 2016 roku była jedną z dwojga dyrektorów Greenpeace International.

Teraz, by formalnie objąć funkcję sekretarza stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych (gdzie utworzone zostało jej stanowisko), musi jeszcze poczekać na niemieckie obywatelstwo.

Szefowa dyplomacji Annalena Baerbock z partii Zielonych, która w środę nie kryła zadowolenia na wspólnej konferencji prasowej z Morgan, przeciągnęła do swojego resortu wielu urzędników z ministerstwa środowiska, znacząco rozszerzając zakres swoich kompetencji.

Teraz była szefowa Greenpeac będzie musiała bronić na arenie międzynarodowej niemieckiej polityki klimatycznej. Może to nie być tak do końca łatwe zadanie, bowiem – jak zauważa Deutsche Welle – niedawno minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck, także z partii Zielonych, przyznawał, że w następnych dwóch latach Niemcy nie zrealizują swoich celów klimatycznych.

Wiceszef klubu parlamentarnego CDU/CSU Steffen Bilger z kolei przypomina kontrowersyjne akcje Greenpeace z ostatnich lat: „Stworzenie zagrożenia w przestrzeni powietrznej na piłkarskich mistrzostwach Europy, wylanie farby na skrzyżowaniu Grosser Stern, kradzieże kluczyków do samochodów i wykorzystywanie Reichstagu do akcji plakatowych”.

„W nagrodę dostaje się od Zielonych stanowisko sekretarza stanu” – konstatuje polityk.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!