Wiadomości

Szef węgierskiej dyplomacji: „Polska zawsze może liczyć na wsparcie Węgier”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Relacje bilateralne, a także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej były przedmiotem środowej rozmowy telefonicznej nowego szefa MSZ Jacka Czaputowicza z ministrem dyplomacji i handlu Węgier Peterem Szijjarto. Szef węgierskiej dyplomacji w rozmowie z agencją MTI powiedział także, że “Polska zawsze może liczyć na wsparcie Węgier”.

Rozmowa – jak podało MSZ – odbyła się na prośbę strony węgierskiej. Była to pierwsza rozmowa ministra Jacka Czaputowicza od objęcia obowiązków ministra spraw zagranicznych. Czaputowicz zastąpił we wtorek na tym stanowisku Witolda Waszczykowskiego.

– Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Węgier odnieśli się do stanu wzajemnych relacji, podkreślając bezprecedensową intensywność stosunków bilateralnych. Istotnym elementem rozmowy była współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której pracom obecnie przewodniczą Węgry – poinformował resort spraw zagranicznych.

Minister Szijjarto powiedział w środę węgierskiej agencji MTI, że Polska zawsze może liczyć na wsparcie Węgier w unijnych procedurach uruchomionych przeciwko niej.

– W sporze o przyszłość Unii Europejskiej, czy to w kwestii migracji, czy następnego okresu budżetowego, rządy Węgier i Polski będą współpracować w ścisłym sojuszu – zapewnił szef węgierskiej dyplomacji po rozmowie z Czaputowiczem.

Według Szijjarto polski minister podziękował za wsparcie Węgier i oświadczył, że Polska zdecydowanie popiera wysiłki węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, a także potwierdził zamiary swego kraju dotyczące współpracy na rzecz poszerzenia UE o Bałkany Zachodnie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!