Wiadomości

W Sudanie szef Tymczasowej Rady Wojskowej zrezygnował po jednym dniu urzędowania

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zaledwie dzień po przejęciu władzy w Sudanie przez Tymczasową Radę Wojskową, jej szef, generał Awad Mohamed Ahmed ibn Auf, ogłosił swoją dymisję. – To dla dobra naszego narodu – oświadczył w piątek wieczorem ibn Auf w krótkim wystąpieniu telewizyjnym.

Awad Mohamed Ahmed ibn Auf poinformował jednocześnie, że nowym szefem Tymczasowej Rady Wojskowej będzie generał Abdel Fattah Burhani.

Trwające od grudnia w Sudanie masowe protesty spowodowane były rosnącymi cenami, a także brakiem żywności i paliw; szybko jednak zaczęto żądać dymisji prezydenta Omara Baszira. Prezydentowi nie udało się zapobiec zamachowi stanu i został on w czwartek obalony. Sudańska armia ogłosiła powołanie Tymczasowej Rady Wojskowej pod przewodnictwem ministra obrony Awada Mohameda Ahmeda ibn Aufa.

Minister ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy oraz poinformował o zamknięciu sudańskich granic i przestrzeni powietrznej. Wskazał, że obowiązywanie konstytucji zostaje zawieszone. Poinformował również o rozwiązaniu rządu i parlamentu.

Obalenie rządzącego od prawie 30 lat Baszira nie uspokoiło jednak nastrojów w Sudanie. Protestujący w Chartumie domagali się, by wojsko przekazało władzę cywilom. Wiadomość o niespodziewanej dymisji szefa Tymczasowej Rady Wojskowej demonstranci przyjęli z ogromną radością.

Przed zamachem stanu Awad Mohamed Ahmed Ibn Auf był bliskim współpracownikiem Omara Baszira, wiceprezydentem i ministrem obrony.

W piątek, jeszcze przed ogłoszeniem dymisji przez ibn Aufa, szef komitetu politycznego Tymczasowej Rady Wojskowej Omar Zeinalabdin oświadczył, że armia nie jest żądna władzy.

– Jesteśmy obrońcami żądań ludzi i to jest porozumienie wszystkich politycznych podmiotów – przekazał Zeinalabdin. Zapewnił, że armia „chce stworzyć atmosferę, by zarządzać pokojowym dialogiem”. Według rady przedwyborczy okres przejściowy powinien trwać maksymalnie dwa lata.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!