Wiadomości

Szef „Solidarności” pisze do Ursuli von der Leyen

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podpisany przez przewodniczącego „Solidarności” list do Ursuli von der Leyen podkreśla konieczność rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, wzywa do natychmiastowej zmiany ETS oraz wyraża oburzenie z powodu niesprawiedliwego traktowania Polski.

W liście przypomniano, że już wcześniej na ręce von der Leyen składane były wnioski o zawieszenie systemu ETS – wówczas było to związane z pandemią koronawirusa. Jak wskazano „do zapaści w sferze ochrony zdrowia i bezpieczeństwa obywateli doszedł bezprecedensowy kryzys energetyczny, którego skutkiem będzie dalsza zapaść gospodarcza i pogłębiające się ubóstwo energetyczne społeczeństwa” – czytamy.

Jak dodano „na to wszystko nakłada się nieodpowiedzialna polityka klimatyczna Komisji Europejskiej, w tym przede wszystkim spekulacyjny system handlu emisjami ETS”.

W liście wybrzmiewa stanowcze wezwanie do „bezzwłocznego zawieszenia funkcjonowanie europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji EU ETS”. W obliczu zagrożenia dla wielu sektorów gospodarki podkreślono, że system ten jest obciążeniem dla całych gałęzi przemysłu i wielu branż, które w skali UE zatrudniają miliony pracowników. Podkreślono, że Unia Europejska odpowiada za niespełna 10 proc. światowej emisji CO2.

Autorzy listu apelują również o rewizję pakietu Fit For 55, gdyż jak wskazano „strategie te były tworzone w innych realiach gospodarczych i są niedostosowane do obecnych uwarunkowań”.

Podkreślono również oburzenie i rozczarowanie solidarności spowodowane „blokowaniem pod różnymi pretekstami” środków z KPO oraz brakiem adekwatnego wsparcia w wysiłku pomocy uchodźcom z Ukrainy, nazywając dotychczasowe wsparcie „skrajnie niewystarczającym”.

„Nie rozumiemy dlaczego Polska, kraj członkowski UE, jest traktowana w sposób jawnie i obraźliwe niesprawiedliwy”– napisano.

„NSZZ +Solidarność+ apeluje do Komisji Europejskiej o radykalną zmianę swojej polityki wobec Polski, wobec wojny na Ukrainie i wobec klimatu” – czytamy w liście podpisanym przez Piotra Dudę.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!