Wiadomości

Szef polskiego MSZ: Będę apelował o zwiększenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czasie rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Stanach Zjednoczonych szef MSZ Jacek Czaputowicz spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo – poinformował w piątek resort dyplomacji. Początek wizyty planowany jest na godzinę 16.30 czasu lokalnego.

Szef polskiego MSZ udaje się do USA w związku z planowaną na wtorek 22 maja debatą pod jego przewodnictwem w nowojorskiej siedzibie ONZ na temat znaczenia prawa humanitarnego i ochrony cywilów w konfliktach. W organizowanej w ramach polskiej prezydencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ debacie weźmie udział m.in. sekretarz generalny Organizacji Antonio Guterres. Na marginesie debaty – jak podał resort spraw zagranicznych – Czaputowicz odbędzie ponadto serię spotkań dwustronnych.

Według zapowiedzi MSZ, w dniu poprzedzającym wizytę w siedzibie ONZ szef dyplomacji uda się do Waszyngtonu, gdzie spotka się z sekretarzem stanu USA. Tematem rozmów szefów dyplomacji – jak podano w przekazanym PAP komunikacie – będą „m.in. perspektywy rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej, relacje transatlantyckie oraz bezpieczeństwo regionalne i globalne, w tym przygotowania do tegorocznego szczytu NATO”.

– Będziemy chcieli wyrazić wdzięczność stronie amerykańskiej za zaangażowanie w Europie Środkowo-Wschodniej i zapewnienie nam bezpieczeństwa – powiedział w rozmowie z portalem Onet.pl minister Czaputowicz, zapowiadając również, że będzie apelował o zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce

Jednym z głównych tematów poniedziałkowego spotkania będzie także bezpieczeństwo energetyczne.

– Podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce usłyszeliśmy zapewnienia o wsparciu dla inicjatywy Trójmorza, a to pośrednio wiąże się z projektem Nord Stream 2 – stwierdził szef MSZ, podkreślając również poparcie dla amerykańskiej inicjatywy wyrażającej sprzeciw wobec europejskich firm, które chcą być zaangażowane w Nord Stream 2.

/TVP Info, Onet.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!