Wiadomości

Niemiecko-rosyjskie spotkanie na szczycie w Soczi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gazociąg Nord Stream 2, misja ONZ w Donbasie i konflikt w Syrii – to główne tematy, jakie Angela Merkel poruszyła z Władimirem Putinem. Do spotkania przywódców doszło w piątek w Soczi. Jednodniowa wizyta niemieckiej kanclerz w Rosji miała charakter roboczy.

Odnosząc się do budowy Nord Stream 2, Władimir Putin wskazał, że projekt nie ma nic wspólnego z polityką. Zapewnił, że po zakończeniu budowy gazociągu Rosja nie zaprzestanie tranzytu „pewnych ilości” gazu przez Ukrainę. Stanowisko podzieliła niemiecka kanclerz.

Władimir Putin apelował też do Europy o wsparcie w odbudowie Syrii i pomoc uchodźcom w powrocie do domu. Z kolei Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji, by wpłynął na militarne decyzje podejmowane przez Baszara al–Asada.

W ocenie prof. Roberta Alberskiego, politologa, Niemcy i Rosja mają wiele wspólnych interesów, które wymagają dyskusji szczególnie u progu nowej kadencji.

– Niemcy i Rosja mają szereg tematów, o których muszą porozmawiać, ponieważ występuje tutaj pewna zależność wspólnych interesów. Zarówno kanclerz Merkel, jak i prezydent Putin mają świeży mandat, dlatego że niedawno powstał rząd w Niemczech i niedawno też mieliśmy zaprzysiężenie prezydenta Putina na kolejną kadencję. Zatem można powiedzieć, że jest to spotkanie, które ma określić pewne priorytety we wzajemnych relacjach obu ważnych państw w Europie. To jest nowe otwarcie, nowe rozdanie, przegląd tych stosunków – wskazuje prof. Alberski.

Władimir Putin i Angela Merkel poinformowali też, że polecili swoim ministerstwom spraw zagranicznych opracowanie misji ONZ w Donbasie. W opinii Angeli Merkel temat Donbasu powinien zostać poruszony na najbliższym spotkaniu przywódców tzw. czwórki normandzkiej. Jak podała, przygotowania do szczytu rozpoczęli już szefowie MSZ Rosji i Niemiec.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!