Polska Wiadomości

Szef niemieckiego MSZ weźmie udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wizyta ministra Maasa jest kontynuacją tradycji udziału najważniejszych polityków niemieckich w obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. To też dowód bliskich relacji Polski i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego i intensywnego dialogu – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy dzień wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa.

Głównym celem dwudniowej wizyty ministra Maasa w Warszawie jest udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec wspólnie złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar Rzezi Woli, odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, a także spotkają się z młodzieżą polsko-niemiecką.

– Doceniam decyzję ministra Heiko Maasa o udziale w tych uroczystościach, która jest wyrazem jego wrażliwości historycznej, a także podkreśleniem znaczenia kwestii historycznych w relacjach Polski i Niemiec – powiedział minister Czaputowicz.

Podczas rozmów bilateralnych omówiono m.in. bieżące sprawy europejskie, w tym wybór nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych poruszyli również temat relacji dwustronnych z uwzględnieniem wątków historycznych.

– Cieszę się ze spotkania polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu w czerwcu tego roku i liczę na owocną kontynuację rozmów podczas kolejnego spotkania w listopadzie”– powiedział minister Czaputowicz podczas konferencji prasowej.

Podkreślił także, że Polakom leży na sercu, by ich rodacy mieszkający w Niemczech mogli zachować znajomość języka ojczystego oraz pielęgnować polską kulturę i zwyczaje.

Rozmówcy dyskutowali ponadto o sprawach międzynarodowych, w tym także o perspektywach Partnerstwa Wschodniego.

– Polska i Niemcy aktywnie uczestniczą w debacie o przyszłości Partnerstwa, a nasze rozmowy są okazją, by pogłębić wzajemne zrozumienie i poszukiwać wspólnego stanowiska – podkreślił minister Czaputowicz.

Poruszono także temat szczytu Procesu Berlińskiego, który odbył się na początku lipca w Poznaniu. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polska chętnie dzieli się swoim doświadczeniem transformacji ustrojowej.

– Jesteśmy przekonani, że zacieśnianie relacji Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich przyczynia się do wzrostu stabilności i dobrobytu tego regionu – ocenił.

W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obaj ministrowie wzięli również udział w uroczystościach na Placu Krasińskich w Warszawie, gdzie wspólnie uczestniczyli w mszy polowej, a następnie wysłuchali apelu poległych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli powstańców. Na zakończenie uroczystości ministrowie Czaputowicz i Maas złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Co o tym myślicie?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!