Wiadomości

Szef MSZ Węgier: Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Węgier Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika „Kommiersant”, że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie szef węgierskiej dyplomacji oznajmił też, że rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. jego kraju była umotywowana politycznie.

„Nasi polscy przyjaciele już ogłosili, że zawetują każdą próbę nałożenia na nas sankcji. My ze swojej strony także ogłosimy weto przy każdej próbie wprowadzenia ich przeciwko Warszawie. Oprócz tego, jak się zorientowaliśmy, Polska nie jest jedynym krajem, który gotowy jest poprzeć nas swoim prawem weta” – powiedział Szijjarto w wywiadzie.

Minister powiedział, że decyzja Parlamentu Europejskiego w sprawie Węgier była „umotywowana politycznie i nie miała podstaw prawnych”.

Szijjarto był również pytany o stanowisko Budapesztu w sprawie sankcji unijnych wobec Rosji. Minister zapewnił, że władze w Budapeszcie „zawsze jasno dawały do zrozumienia, że nie będą naruszać jedności europejskiej w kwestii sankcji”, ale uważają, że „niezbędne jest prowadzenie rozsądnej dyskusji na temat skuteczności” tych restrykcji. UE nałożyła sankcje po przeprowadzeniu przez Rosję w 2014 roku aneksji Krymu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!