Polska Świat Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął swoją wizytę w USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal tysol,pl prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli wizytę w Waszyngtonie. To pierwsza oficjalna wizyta polskiego Prezydenta w USA od ośmiu lat.

wizyty będą rozmowy Andrzeja Dudy z Prezydentem Donaldem Trumpem „w cztery oczy”, po nich zaplanowano spotkanie polsko-amerykańskich delegacji. Rozmowy podsumuje wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA.

Jak zapowiedział szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, Prezydenci planują podpisanie wspólnej deklaracji o wzmocnieniu strategicznego partnerstwa między Polską a USA. Przygotowana deklaracja składa się z trzech filarów: pierwszy dotyczy rozszerzenia współpracy w zakresie bezpieczeństwa, drugi to wspólne stanowisko w zakresie poszerzenia współpracy energetycznej, które zakłada też sprzeciw wobec inwestycji niszczących otwarty rynek europejskiego gazu takich jak Nord Stream 2, w trzecim mowa o zwiększeniu amerykańskich inwestycji w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej czyli w krajach Trójmorza.

W programie wizyty w USA jest także spotkanie Andrzeja Dudy z Poland Caucus – kołem polskim w amerykańskim Senacie, koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz złożenie kwiatów na grobie Jana Karskiego w 75. rocznicę jego pierwszej misji w Waszyngtonie, alarmującej amerykańskiego Prezydenta Franklina Roosevelta o dramatycznej sytuacji w Polsce w czasie niemieckiej okupacji, w tym przede wszystkim o eksterminacji ludności żydowskiej.

Wizyta w Waszyngtonie odbywa sie dzień po szczycie Inicjatywy Trójmorza. – To jest celowo zaplanowana sekwencja wydarzeń i Prezydent Andrzej Duda jedzie tam de facto jako emisariusz ze szczytu Trójmorza – wyjaśnił minister Szczerski.

Czy uważacie, że ta wizyta przyniesie jakieś wymierne korzyści dla Polski? Piszcie w komentarzach

Źródło: tysol.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!