Wiadomości

Szef MSZ Ukrainy: Niemcy powinni przestać zachęcać Putina do nowej napaści na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemieccy partnerzy mają przestać zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę – napisał w sobotę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak pisze agencja Reutera, dowódca marynarki wojennej Niemiec wiceadmirał Kay-Achim Schoenbach powiedział, że Putin zasługuje na szacunek, a Ukraina nigdy nie odzyska Krymu. “To, czego on (Putin) chce naprawdę, to szacunek. Mój Boże, obdarzenie kogoś szacunkiem mało kosztuje, a nawet nic… Można łatwo dać mu szacunek, którego żąda i zapewne na który również zasługuje” – powiedział na nagraniu, które obiegło niemieckie i światowe media.

– Liczę na szybkie, zgodne z zasadami praworządności postępowanie, tak aby gazociąg mógł zostać szybko uruchomiony – podkreśla z kolei premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig z SPD. Jego zdaniem Niemcy bardzo potrzebują rosyjskiego gazu i powinni, jak najszybciej uruchomić NS2.

“Niedawne oświadczenia Niemiec w sprawie niemożliwości przekazania Ukrainie broni defensywnej, w tym poprzez wydanie pozwolenia na to stronom trzecim, w sprawie braku perspektywy odzyskania Krymu, wahanie, jeśli chodzi o odłączenie Rosji od SWIFT nie odpowiadają poziomowi naszych stosunków i bieżącej sytuacji bezpieczeństwa” – napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak dodał, “obecnie jak nigdy ważna jest jedność Zachodu wobec Rosji”. “Niemieccy partnerzy mają zakończyć takimi słowami i działaniami podkopywać jedność i zachęcać Władimira Putina do nowej napaści na Ukrainę” – oświadczył.

Kułeba podkreśla, że Ukraina jest wdzięczna Niemcom za okazane jej wsparcie, począwszy od 2014 roku, oraz za dyplomatyczne starania na rzecz uregulowania rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego. “Ale obecne oświadczenie są rozczarowujące i sprzeczne z tym wsparciem i staraniami” – konkluduje ukraiński polityk.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!