Wiadomości

Szef MSZ: Stosunki między Polską a Izraelem są napięte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– To już jest poważna sprawa, rzeczywiście te stosunki są napięte – przyznał na antenie RMF FM minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

– Polska stoi na stanowisku, że ma rację, że należy walczyć z kłamstwem oświęcimskim. Obciążanie państwa polskiego odpowiedzialnością za Holokaust jest działalnością, którą trzeba wyeliminować – podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji wyjaśnił, że zarzuty o tym, że nowelizacja ustawy o IPN będzie kneblowała badaczy, są nieprawdziwe.

– Ustawa wyraźnie głosi w jednym z artykułów, że ustawa nie dotyczy badań historycznych, działalności artystycznej – zwrócił uwagę.

– Trzeba spokojnie przekonywać, że nasze intencje są dobre, że zapisy ustawy są prawidłowe – dodał.

Polityk odniósł się także do informacji o tym, że wizyta szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha w Izraelu została przełożona.

– Jeżeli są dyskusje między państwami, bo takie są, ma zostać powołana – miejmy nadzieję, że będzie – wspólna komisja historyczna do analizy tego problemu, to być może rzeczywiście wizyta szefa BBN-u w tym gorącym okresie nie byłaby właściwa, należałoby ją przenieść – ocenił.

Czaputowicz wyraził również nadzieję, że ambasador Izraela w Polsce Anna Azari nie zostanie odwołana.

– Nie mamy potwierdzenia informacji o odwołaniu pani ambasador, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Sama ambasada Izraela prezentowała inne stanowisko. Natomiast ma zostać powołana, miejmy nadzieję, wspólna komisja historyczna do analizy tego problemu – przyznał.

Minister skomentował również oświadczenie Departamentu Stanu USA na temat nowelizacji ustawy o IPN. Wyraził jednocześnie pogląd, że w sprawie noweli jest „problem w komunikacji”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!