Wiadomości

Szef MSZ Niemiec: To Niemcy odpowiadają za Holokaust

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Polska może być pewna, że Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy śmierci” – zadeklarował w sobotę szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.

Gabriel odniósł się do dyskusji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN i podkreślił, że tylko „staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie”.

– Zorganizowane masowe morderstwo zostało popełnione przez nasz naród i nikogo innego. Pojedynczy kolaboranci nic tu nie zmieniają – dodał Gabriel.

Zapewnił, że nigdy nie miał wątpliwości, iż “niemieckie obozy koncentracyjne nie znalazły się w Polsce przypadkiem”, ponieważ Niemcy chcieli zniszczyć zarówno kulturę Polski, jak i doprowadzić do zagłady Żydów.

Gabriel podkreślił, że jest rzeczą konieczną, by ofiary Holokaustu mogły bez ograniczeń mówić o swych cierpieniach. Agencja EFE przypomina, że Izrael wyraża obawy, iż nowelizacja ustawy o IPN może ograniczyć swobodę wypowiedzi osób, które przeżyły Zagładę lub badaczy jej historii.

/TVP Info, niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!