Wiadomości

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Dęblinie umowę na zakup myśliwców F-35

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dziś w Dęblinie wartą 4,6 mld USD umowę na zakup 32 najnowocześniejszych myśliwców piątej generacji F-35A. „Dziś poprzez podpisanie umowy na F35 Siły Powietrzne wchodzą na nowy etap w swoim rozwoju. 2020 rok zaczynamy od mocnego uderzenia. Już za 4 lata do naszych sił zbrojnych trafią najnowocześniejsze samoloty F-35” – podkreślił szef MON.

– To niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, polskich pilotów samolotów myśliwskich i bezpieczeństwa całej naszej części Europy. To, że możemy kupić te samoloty, to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkami NATO, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem, realizującym swoje zobowiązania. To znaczy również poważne podejście do art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania umowy zakupu 32 amerykańskiej samolotów bojowych piątej generacji F-35 w Dęblinie.

– F-35 to taki podniebny pancerny pancerz, który ma służyć polskim siłom zbrojnym i państwom NATO do ochrony wszystkich państw NATO, w w szczególności wschodniej flanki. Ten zakup to wyraz najwyższego zaufania do Polski – stwierdził z kolei premier Mateusz Morawiecki.

– Dołączamy do elitarnego grona państw, które będą mogły korzystać z najnowocześniejszego sprzętu – dodał premier.

Polska moa otrzymać cztery pierwsze samoloty F-35A w roku 2024, przy czym chodzi o maszyny, które mają służyć szkolenia pilotów i obsługi naziemnej w Stanach Zjednoczonych. Dostawy samolotów F-35A do Polski zaplanowano na lata 2025 – 2030. Mają one przybywać w tempie po cztery – sześć samolotów rocznie.

Przedmiotem umowy, oprócz dostawy 32 samolotów F-35A, jest:
– sprzęt do obsługi naziemnej samolotów oraz wyposażenie pilotów,
– naziemny system szkoleniowy przeznaczony do wyposażenia baz lotniczych, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów misji (Full Mission Simulator),
– pełne wsparcie logistyczne samolotów oraz pozostałego sprzętu w ramach systemu Global Support Solution (GSS) do roku 2030,
– informatyczny system zarządzania eksploatacją samolotów F-35,
– przeszkolenie w USA 24 pilotów, w tym do poziomu instruktora i 90 osób personelu technicznego.

Więcej szczegółów:

F-35 dla polskich pilotów [Defence24 TV]

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!