Wiadomości

Centrum Nauki Kopernik zaprasza do obchodów swojego 10-lecia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik skończy 10 lat w listopadzie, ale do świętowania okrągłej rocznicy zaprasza gości przez cały rok. Już teraz każdy może wziąć udział w sondzie dotyczącej przyszłości, w samym zaś centrum stopniowo będa się pojawiać nowe eksponaty.

Centrum Nauki Kopernik otwarto 5 listopada 2010. Od tego czasu odwiedziło je już 9,5 mln osób – ponad 1 mln rocznie. „Jestem pewien, że w tym roku powitamy 10-milionowego gościa” – mówi ze spokojem dyrektor „Kopernika” Robert Firmhofer.

Z okazji swojego 10-lecie „Kopernik” zaprasza do wzięcia udziału w sondzie o przyszłości. Pytania dotyczą m.in. codziennych decyzji, które każdy podejmuje postawiony wobec prostych wyborów. www.sondaoprzyszlosci.pl

W instytucji pojawi się też dziesięć nowych eksponatów, a najbardziej spektakularny udostępniony zostanie w listopadzie. Od czerwca Kopernik z jubileuszowym pokazem naukowym odwiedzi poszczególne dzielnice Warszawy.

„W aktywnościach, które w Koperniku pomagamy rozwijać, ludzie poznają świat samodzielnie, doświadczalnie – nie poprzez wykład, nie poprzez lekturę, nie poprzez przepisywanie notatek z tablicy” – powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że eksponaty prezentowane w centrum (jest ich teraz ponad 400) – są w zasadzie starannie przygotowanymi stacjami doświadczalnymi. „Każdy może samodzielnie przeprowadzić doświadczenie, np. zmieniając jedną drobną rzecz – i zobaczyć, że kryje się za tym prawidłowość. I tę prawidłowość odkryć, a potem kiedy już ją poznamy – wykorzystać. Tak powstaje nauka”.

Mówiąc o działalności „Kopernika”, Robert Firmhofer przypomniał, że instytucja prowadzi też działania w terenie. W ciągu niespełna 10 lat Kopernik ze swoją wystawą mobilną odwiedził ponad 1,1 tys. miejscowości i dotarł do niemal 700 tys. osób. „Nie mówimy o wielkich miastach. Mówimy o miasteczkach, wsiach, miejscach, do których nigdy nie dotarła żadna instytucja kultury. Gdzie nigdy nie przyjechała żadna wystawa. Byliśmy w miejscach, gdzie naprawdę `zrobiliśmy różnicę” – skomentował Firmofer.

Poza tym dzięki inicjatywie CNK w Polsce i w sześciu innych krajach działa już 900 Klubów Młodego Odkrywcy, które na co dzień prowadzą aktywności w lokalnych miejscowościach. W “Koperniku” przeszkolono też już prawie 20 tys. nauczycieli.

PAP – Nauka w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!