Wiadomości

Szczyt oguzyjski – Turcja, Azerbejdżan i Turkmenistan zacieśniają współpracę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W trakcie I Szczytu Prezydentów Turcji, Azerbejdżanu i Turkmenistanu, który odbywa się w Turkmenistanie, podpisano 5 umów mających zacieśnić współpracę tych trzech państw.

W obecności prezydenta Turcji Rcepa Tayyipa Erdoğana, prezydenta Turkmenistanu Serdara Berdimuhamedowa oraz prezydenta Azerbejdżanu İlhama Əliyeva podczas ceremonii w Centrum Kongresowym Avaza podpisano umowy w dziedzinie handlu, nauki, edukacji, kultury, ceł, energetyki i transportu.

Prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev stwierdził, że zwycięstwo w Karabachu stworzyło szansę na nowe projekty transportowe w regionie: „Regularne rozmowy trójstronne między Azerbejdżanem, Turcją i Turkmenistanem jeszcze bardziej zacieśnią nasze stosunki”. powiedział.

Podkreślając, że Azerbejdżan, Turcja i Turkmenistan są ze sobą blisko związane korzeniami etnicznymi, religijnymi i kulturowymi oraz wspólnymi wartościami duchowymi, Əliyev zauważył, że są one dumne z bogatej historii tych trzech krajów i ich wielkiego wkładu w ludzkość. Zwracając uwagę że stosunki polityczne Azerbejdżanu zarówno z Turcją, jak i Turkmenistanem są na wysokim poziomie, Əliyev podkreślił, że podpisaną z Turcją Deklaracją Szuszy podniosły one swoje stosunki do poziomu sojuszy strategicznych.

Stwierdził, że stosunki zbudowane na historycznych więzach dają trzem krajom możliwości rozwoju współpracy w dziedzinie gospodarczej, handlowej, transportowej, logistycznej i innych. Əliyev stwierdził, że trwają prace nad otwarciem korytarza Zangezur. „W części korytarza Zangezur, która przechodzi przez Azerbejdżan, ukończono 40 proc. linii kolejowej i 70 proc. autostrady. Prace zakończą się w 2024 r. i docelowo powstanie nowy korytarz transportowy”. powiedział.

Dodał, że Międzynarodowy Port w Baku ma zdolność przewozową 15 mln ton rocznie i że planuje zwiększyć ten wolumen do 25 mln ton. Zaprosił on firmy z Turcji i Turkmenistanu do skorzystania z możliwości, jakie daje Ałacka Strefa Ekonomiczna nad Morzem Kaspijskim.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!