Wiadomości

Sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim na godzinę 12.00 dnia 1 marca 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Trwa szósty dzień rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę. Kolumny pojazdów opancerzonych rosyjskich agresorów spowolniły tempo ofensywy i mają problemy z bezpieczeństwem na Ukrainie. Oddziały wroga nie mają systematycznego zaopatrzenia w paliwo i amunicję.

Nie osiągnąwszy sukcesu przy próbach opanowania obwodowych centrów Charkowa i Czernihowa, okupanci ostrzeliwali rakietami dzielnice mieszkalne tych miast.

Ponadto rosyjscy okupanci nadal otaczają ukraińskie miasta Sumy, Liebedin i Ochtyrka, wróg przegrupowuje się w celu kontynuowania ofensywy w kierunku Kijowa.

W rejonie Doniecka oddziały nieprzyjaciela siłami 1. i 2. Korpusów Armijnych oraz jednostki 8. Armii, przy wsparciu artyleryjskim Sił Zbrojnych Rosji, skoncentrowały swoje wysiłki na zdobyciu ukraińskiego miasta Mariupol, które zakończyły się niepowodzeniem. Cel, jakim było dotarcie do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego, nie został osiągnięty.

Na kierunku tawrijskim [krymskim] nieprzyjaciel dostępnymi siłami wyszedł na rubież w okolicach miejscowości Skadowsk, Goła Prystań, Chersoń, Nowa Kachowka. Po przegrupowaniu ofensywa w kierunku Nikołajowa trwa.

Odnotowano przypadki rabunków i grabieży dokonywanych przez okupantów w rejonach Bucza, Hostomel, Nova Basań.

Pomimo faktu, że Federacja Rosyjska jest stroną konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny, jej siły zbrojne i wspierane przez nią grupy terrorystyczne nadal systematycznie i zuchwale łamią normy międzynarodowego prawa humanitarnego na Ukrainie.

Utraciwszy możliwości ofensywne, nieprzyjaciel skoncentrował się na okrążeniu Kijowa.

Według stanu na dzień 01.03.2022 o godz. 12.00 orientacyjne straty uzbrojenia i sprzętu wojskowego przeciwnika Sił Zbrojnych FR wynosiły:

samoloty – 29 szt.,
śmigłowce – 29 szt.,
czołgi – 198 szt.,
BMP – 846 szt.,
systemy art. – 77 szt.,
systemy obrony powietrznej – 7 szt.,
wielolufowe systemy rakiet. – 24 szt.,
drony – 3 szt.,
pojazdy wojsk. – 305 szt.,
zbiorniki paliwa – 60
statki, łodzie – 2.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!