Wiadomości

Syryjskie wojska w natarciu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dnia 12 maja 2017 roku oddziały 5 legionu syryjskiej armii przejęły kontrolę nad węzłe komunikacyjnym At-Talila, leżący w odległości 17 km na wschód od Palmyry i kontynuowały natarcie w stronę stacji przeładunkowej ropy naftowej i lotniska T-3. Do wieczora zajęto wieś At-Talila i leżące w pobliżu wzgórze Talila ad-Dahab. W tym momencie wojska rządowe znalazły się ok. 14 km od T-3.

W tym że dniu oddziały wojsk rządowych oraz samoobrony narodowej NDF w pełni przejęły kontrolę nad wzgórzem Dżebel Szumarija i kontynuując natarcie w kierunku północno – wschodnim, wyparły bojowników ISIS z rejonu wydobycia, zajmując wzniesienia na jego skrajach.

Zacięte walki wojska rządowe toczyły też z bojownikami Państwa Islamskiego (ISIS) we wschodniej części prowincji Aleppo.

Pisaliśmy wczoraj o walkach w rejonie Tabki i Rakki, gdzie natarcie kontynuowały oddziały kurdyjskie i gdzie bojownicy ISIS wykonali skuteczne przeciwuderzenie:

ISIS zadała dotkliwe ciosy Kurdom pod Rakką i Tabką

Ale aby wykonać tamte uderzenia, ISIS skierowała am część swoich sił z rejonu równin Dejr Hafer i Maskana. Do tego na osłabione oddziały ISIS w tym rejonie celne uderzenia wykonało rosyjskie lotnictwo.

Syryjskie oddziały rządowe postanowiły wykorzystać sytuację i podjęły próbę zdobycia wsi Atira na południowy – zachód od bazy lotniczej Dżira i przypuszczenia ataku w kierunku wschodnim. Już w pierwszej połowie dnia baza lotnicza znalazła się w półokrążeniu, a na pozycje bojowników wykonano zmasowane uderzenia pociskami artyleryjskimi i salwami rakietowymi wyrzutni Grad, ale bojownicy jeszcze przez kilka godzin ostrzeliwali pozycje wojsk rządowych.

Około godz. 18.00 czasu syryjskiego pierwsze grupy syryjskich żołnierzy przeniknęły na teren obiektu, a w ciągu kolejnej godziny baza lotnicza Dżira została w pełni oczyszczona z oddziałów przeciwnika. Dziś rano syryjska artyleria kontynuowała ostrzał pozycji ISIS w okolicznych wioskach. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie bojownicy zostaną całkowicie wyparci z równiny Dejr Hafer.

Wczoraj rano formacje ISIS próbowały atakować i przeciąć trasę Salamija – Itrija (prowincja Homs) w celu odciągnięcia wojska rządowych od walk o bazę lotniczą Dżira. Natarcie zaczęło się około 8.00 rano i trwało około pięciu godzin. Pozycje żołnierzy syryjskich początkowo czołgi i artyleria, następnie skierowano na nie samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi, ale został on zniszczony, zanim osiągnął cel. Do godziny 16.00 ostrzał przerwano. Armia straciła tu 5 zabitych i do 20 rannych, straty bojowników nie są znane.

/mediarepost.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!