Wiadomości

Syryjskie wojska w natarciu. Co zrobią Rosjanie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bojownicy ugrupowania Hay’at Tahrir al-Sham oraz Wolnej Armii Syrii w sobotę, 20 maja 2017 roku podjęli próbę jednoczesnego natarcia na pozycje syryjskich armii w na granicy prowincji As-Suwajda i Dara. Islamiści zaatakowali wojska rządowe w rejonie miasta Busra asz-Szam i na północnym – wschodzie prowincji Suwajda.

Obie próby natarcia zostały odparte przez żołnierzy syryjskiej 5 Dywizji Zmechanizowanej oraz oddziały Sił Narodowej Samoobrony (NDF). Wzdłuż grancy syryjsko – jordańskiej armia syryjska przeszła do kontrofensywy i całkowicie wyparła wspierane przez Amerykanów jednostki Wolnej Armii Syrii ze wschodniej części prowincji Suwajda. 20 maja żołnierze syryjscy przejęli kontrolę nad damą Zalaf na granicy prowincji Suwajda i Damaszek, a jakiś czas później zdobyli miejscowość o tej samej nazwie. W rękach wojsk syryjskich w ten sposób znalazł się obszar o powierzchni kilkuset kilometrów kwadratowych.

Syryjskie oddziały rządowe toczą też walki ze wspieranymi przez zachodnie siły specjalne jednostkami Wolnej Armii Syrii na wschodzie prowincji Damaszek i Homs, aczkolwiek nie są to działania o zbyt dużym stopniu intensywności. Jednakże sukcesy wojsk syryjskich w rejonie granicy jordańskiej powodują, że ich intensywność rośnie.

Tymczasem pojawiły się doniesienia, że Rosjanie przerzucają w tamten rejon swoje wojska. Pododdziały 31 Brygady Desantowo – Szturmowej są obecnie kierowane właśnie do wschodnich rejonów prowincji Suwajda i Homs, gdzie wojska rządowe walczą z Wolną Armią Syrii, wspieraną przez Amerykanów i Brytyjczyków. To tam miał miejsce niedawny atak amerykańskiego lotnictwa na kolumnę wojsk syryjskich. Jakie zadania stawiane są kierowanym tam żołnierzom rosyjskim, na razie nie wiadomo. Jest to przedmiotem spekulacji arabskich mediów.

Syryjskie wojska rządowe kontynuują też natarcie na południowym – wschodzie prowincji Aleppo, na równinie Maskana, gdzie walczą z jednostkami Państwa Islamskiego (ISIS). W ciągu ostatnich trzech dni zdołały się one posunąć o ok. 4 – 5 km. 19 maja zdobyły one miejscowości Mizywnet al-Homr i Dżub Ali. Następnego dnia wyparły one przeciwnika z miejscowości Sukkarija i Hilal, a także ze wzniesienia Tel Fidda. W niedzielę, 21 maja pododdziały syryjskiego specnazu, czyli słynne „Tygrysy” współdziałając z innymi jednostkami armii syryjskiej oraz przy wsparciu lotnictwa zdobyły elektrownię Al-Huzam, stację kolejową Tel-Hassan oraz miejscowości Samladżija i Mazraat Salisa. Obecnie walki toczą się w rejonie wsi Hribet Saen i przedmieścia Ras al-Ajn Al-Ahmar. W wyniku tego armia syryjska zbliżyła się na odległość 10 km od miasta Maskana i znajduje się w odległości ok. 24 km od granicy prowincji Rakka.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!