Wiadomości

Syryjskie siły rządowe zaatakowały pozycje protureckich bojowników w północnej części prowincji Latakia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie siły rządowe zaatakowały pozycje bojowników w północnej części prowincji Latakia, donosi AMN powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Dodano, iż wykonano silne uderzenie na położone w górach pozycje bojowników ugrupowań Hajat Tahrisz asz-Szam oraz Islamska Partia Turkiestanu.

Podkreślono nadto, że w najbliższym czasie należy spodziewać się zmasowanej operacji mającej na celu przywrócenie kontroli nad tą częścią prowincji Latakia, która wciąż pozostaje pod kontrolą rebeliantów i która graniczy z prowincją Idlib, w całości pozostającą poza kontrolą władz w Damaszku. Problemem jest to, że znaczna część tamtejszych ugrupowań cieszy się poparciem Turcji, której wojska utrzymują tam swoje punkty kontrolne.

Syria nie może jednak pozwolić sobie na utrzymywanie istniejącego status quo, tym bardziej że z północnej części Latakii raz za razem dokonywane są naloty przy użyciu dronów na pobliską rosyjską bazę lotniczą Hmejmim.

W ostatnich dniach lipca Syria rozpoczęła przerzucanie swych wojsk w ten rejon, co związane było z zakończeniem operacji w południowo-zachodniej części kraju, przy granicy z Izraelem i Jordanią, czego efektem była likwidacja enklawy rebelianckiej obejmującej większe części prowincji Dara i Al-Kunajtira.

Tak więc do doliny Al-Gaab i w rejon miasta Dżisr asz-Szugur przerzucono pododdziały elitarnych „Tygrysów” oraz 7. Dywizji, a nadto Siły Obrony Narodowej (odpowiednik naszych Wojsk Obrony Terytorialnej) i jednostki irańskie oraz palestyńskie. Z kolei w okolice m. Dżebel Turkman w prowincji Latakia skierowane jednostki Gwardii Republikańskiej oraz 4 Dywizję Zmechanizowaną.

Wczoraj pojawiły się doniesienia, że także Turcja skierowała do prowincji Idlib dodatkowe siły:

W związku z koncentracją wojsk syryjskich w pobliżu prowincji Idlib, Turcja ściąga w ten rejon dodatkowe siły /film/

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!