Wiadomości

Syryjskie siły rządowe rozdzieliły enklawę ISIS w rejonie Jarmuku na dwie części

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj syryjskie siły rządowe osiągnęły liczący się sukces w walkach z ISIS w rejonie na południe od Damaszku, o ostatnią już enklawę rebeliantów w okolicach stolicy Syrii. Poprzedzone silnym przygotowaniu artyleryjskim i rakietowym uderzenie pododdziałów syryjskiej armii, Gwardii Republikańskiej i oddziałów palestyńskich doprowadziło do przełamanie pozycji bojowników ISIS na wschodnich i zachodnich przedmieściach miasta Hadżar al-Aswad i zajęcia węzła drogowego Al-Alm.

Przypomnijmy, że enklawa w rejonie Jarmuku (na południe od Damaszku) składała się z dwóch części – wschodnią część kontrolowały oddziały Hajat Tahrir az-Szam (na mapce – na zielono), a zachodnią ISIS (kolor szary). Dowództwo Hajat Tahrir asz-Szam przyjęło warunki przedstawione im przez Rosjan i obecnie trwa ewakuacja podległych mu oddziałów do prowincji Idlib (w zamian ewakuowano pięć tysięcy osób z leżących w prowincji Idlib miast Fua i Kefraja, zamieszkałych w większości przez alawitów, które od szeregu lat są oblegane przez bojowników Hajat Tahrir asz-Szam).

Wczorajsze natarcie poprzedzone zostały zmasowanym uderzeniem artyleryjskim i rakietowym, po czym do ataku ruszyły piechota i czołgi. W ciągu około godziny zostały oczyszczone z przeciwnika dzielnice mieszkalne w centrum Hadżar al-Aswad, gdzie dwie nacierające od wschodu i od zachodu grupy uderzeniowe spotkały się ze sobą.

Zaraz potem żołnierze syryjscy i bojownicy palestyńscy zaatakowali pozycje bojowników ISIS w północnej część Hadżar al-Aswad, rozszerzając wywalczony korytarz. Wieczorem ponownie do akcji weszło lotnictwo, a w nocy siły rządowe wznowiły natarcie, atakując przeciwnika w miastach Hadżar al-Aswad, Takadun i Jarmuk.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!