Wiadomości

Syryjskie siły rządowe odzyskują z rąk protureckich bojowników kolejne miejscowości

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

19 grudnia w godzinach popołudniowych syryjskie siły rządowe oraz jej sojusznicy rozpoczęli zakrojoną na szeroką operację wojskową przeciwko bojownikom w południowo-wschodniej części tzw. Wielkiego Idliba. Natarcie wojsk lądowych poprzedziły zmasowane uderzenia lotnicze i artyleryjskie.

W pierwszej kolejności oddziały SAA podjęły natarcie na miasteczko Umm Dżalal w południowo-wschodniej części prowincji Idlib. W natarciu brała tam udział elitarna 25. Dywizją Sił Specjalnych SAA, wcześniej znana jako Siły Tygrysa. Rosyjskie i syryjskie samoloty bojowe wspierały atak miasto, które było również ostrzeliwane przez artylerię. Późnym wieczorem Umm Dżalal zostało zdobyte przez wojska syryjskie.

W ciągu nocy oddziały rządowe zdobyły wioskę Tal Al-Szejk w pobliżu Umm Dżalal oraz wioski Al Szera, Rabia i Al Khuraiba, gdzie natarcie prowadzi 5 korpus. Według źródeł prorządowych syryjskie siły rządowe dążą do wyzwolenia miasta Dżardżanez, które jest jedną z kluczowych pozycji bojowników w rejonie na wschód od węzłowego miasta Maarat al-Numan.

Syryjskie siły rządowe zdobyły dziś kolejne cztery wioski w prowincji Idlib

Dziś do południa armia syryjska zajęła kolejne trzy miejscowości w rejonie na wschód od Umm Dżalal, mianowicie Abu Habba, Sahal i Barajsa.

Ale na tym nie koniec – oddziały rządowe w ciągu kolejnych godzin posunęły się jeszcze dalej – zarówno na kierunku, gdzie natarcie prowadzi 25 Dywizja Sił Specjalnych SAA, gdzie zdobyło wieś Fardżah, jak i na kierunku 5 korpusu, czyli nieco bardziej na północ, gdzie zdobyło wioskę Barnan.

Oddziały powiązanego z al-Kaidą ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam wciąż broniły się w silnie ufortyfikowanej wiosce Umm Tinah, ale położenie broniących się tam bojowników pogarszało się z każdą chwilą, co ostatecznie zmusiło ich do wycofania się stamtąd. W rękach sił rządowych znalazł się też teren pobliskiej bazy lotniczej.

Zdobycie Abu Habba daje armii syryjskiej możliwość bezpośredniego ataku na miasteczko At-Tah zarówno od wschodu, jak i od południa.

/muraselon.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!