Wiadomości

Syryjskie siły rządowe dążą do wydzielenia w „akerbackim kotle” mniejszych „kociołków”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjskie siły rządowe dążą do wydzielenia w „akerbackim kotle” mniejszych „kociołków”

W dniach 29 – 30 sierpnia oddziały 5. Legionu (Korpusu), 4, i 3. Dywizji Zmechanizowanych syryjskiej armii oraz współpracujących z nimi ugrupowań zdołały znacznie zmniejszyć rozmiary „kotła” utworzonego wokół miasta Akerbat na wschodzie prowincji Hama. Przy wsparciu lotnictwa, a w szczególności szturmowych śmigłowców, skutecznie rażących kluczowe pozycje obronne oddziałów ISIS siły rządowe zdołały poczynić znaczące postępy terenowe.

30 sierpnia żołnierze 5. Legionu oraz bojownicy brygady „Tarcza Kalamuna” oraz szeregu innych oddziałów zdołały przebić się wzdłuż drogi prowadzącej na Al-Haddajdż i Bir Gazala. W wyniku tego wbiły się one głębokim klinem w kontrolowany przez ISIS teren, zagrażając odcięciem północnej części „kotła” od pozostałej jego części.

Wieczorem oddziałom rządowym udało się posunąć jeszcze dalej na zachód wzdłuż drogi na Akerbat, wyzwalając z rąk ISIS wioski Kastal Szamali i Kastal Wastani. Od Akerbatu dzieli je obecnie zaledwie 11 kilometrów.

W południowo – wschodniej części „kotła” jeszcze w ciągu dnia 29 sierpnia oddziały rządowe posunęły się z rejonu miasta Huwejnis w kierunku północno – zachodnim i południowo – zachodnim. W toku natarcia w kierunku północno – zachodnim w dniu 30 sierpnia zdobyta wzgórze Dżebel Belas oraz wieś Abar al-Muszrefa. Media związane z ISIS poinformowały, że w trakcie tego boju zostali zabici dwaj żołnierze rosyjscy, przy czym pokazały one zdjęcia zabitych Rosjan.

Podsumowując, armia syryjska jest coraz bliżej rozdzielenia „akerbackiego kotła”, aczkolwiek widać zagrożenie dla całej operacji, które, jako że wciąż dochodzi do ataków od północy na szosę Salamija – Itria na pozycje syryjskich sił rządowych ze strony oddziałów koalicji „Hajat Tahrir asz-Szam”, co z jednej strony odciąga część sił biorących udział w likwidacji „kotła”, z drugiej zaś może doprowadzić do utorowania oddziałom ISIS drogi na terytorium kontrolowane przez „Hajat Tahrir asz-Szam”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!