Wiadomości

Syria: Baszar al-Asad zwycięzcą wyborów prezydenckich; zdobył 95,1 proc.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zwycięzcą wyborów prezydenckich w Syrii został dotychczasowy prezydent Baszar al-Asad, który uzyskał łącznie 95,1 proc. oddanych głosów – ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący parlamentu Syrii, Hammuda Jusuf Sabbagh.

Frekwencja wyborcza wyniosła 78,66 proc. – zaznaczył w swym wystąpieniu spiker. Rezultaty wyborów oznaczają, że Baszar al-Asad, dzierżący stery rządów od 2000 roku i zarazem przywódca Partii Baas, będzie rządzić krajem przez kolejną, czwartą już kadencję.

W wyborach, oprócz Baszara al-Asada, kandydował były minister i parlamentarzysta Abdalah Salum Abdalah oraz szef partii opozycyjnej Mahmud Ahmed Marei.

Konferencja z udziałem przewodniczącego Zgromadzenia Ludowego była transmitowana na żywo przez prywatny kanał telewizyjny stacje Al-Ichbarija.

„Z prawa wyborczego skorzystało łącznie 14 mln syryjskich wyborców, co wskazuje na wysoki poziom świadomości obywatelskiej wśród naszego społeczeństwa” – podkreślił przewodniczący Hammuda Jusuf Sabbagh.

Głosowanie w wyborach prezydenckich zakończyło się o północy ze środy na czwartek. Zapowiedziano wówczas, że wyniki wyborów zostaną ogłoszone po 48 godzinach. Głosy policzono jednak wcześniej – wskazują syryjskie media.

/Radio Maryja, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!