Mija 228 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dziś obchodzimy święto narodowe ustanowione na pamiątkę tamtego wydarzenia. Konstytucja trzeciomajowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie przyjętą ustawą zasadniczą i stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego.
Dokument wprowadzał szereg zmian w zakresie m.in. zrównania praw obywateli różnych stanów. Konstytucja obowiązywała 14 miesięcy i została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką.
Historyk prof. Wojciech Polak wskazał, że przyjęty w 1791 roku dokument był programem odnowy Rzeczpospolitej.
– Znosiła liberum veto, wprowadzała więc normalnie funkcjonujący Sejm bez możliwości zrywania go, znosiła wolną elekcję, wprowadzała tron dziedziczny dynastii saskiej, wprowadzała straż praw, czyli coś w rodzaju rządu rady ministrów, brała w opiekę mieszczan, a nawet chłopów. Była to konstytucja, która dawała podwaliny pod nowoczesne państwo. Oczywiście wymagało ono dalszych reform, ale droga została wytyczona. Konstytucja dawała przede wszystkim możliwość wzmocnienia państwa – podkreśla prof. Wojciech Polak.
Obchody święta odbędą się w całej Polsce. Centralne zaplanowano w Warszawie. Zainauguruje je Msza św. za ojczyznę w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Weźmie w niej udział para prezydencka i przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
Później na Zamku Królewskim Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. Następnie para prezydencka uda się na Plac Zamkowy na dalsze uroczystości.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!