Wiadomości

Suski: Nie jedziemy do Izraela negocjować treści ustawy, ale wyjaśnić kontrowersje i podjąć dialog w oparciu o prawdę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Szanujemy przy tym wrażliwość naszych partnerów w Izraelu, ale oczekujemy również poszanowania naszej wrażliwości. I myślę, że po pierwszych sytuacjach, gdy ze strony Izraela była niechęć do powołania wspólnej komisji, a nawet słowa krytyki pod adresem niektórych członków komisji, zmieniło się to i z trudem, bo z trudem, ale strona izraelska zaczyna rozumieć, że to nie jest dobra droga. Nie jest bowiem dobrą drogą oskarżanie jednych ofiar II wojny światowej przez drugie ofiary. W czasie II wojny światowej zginęło 6 mln polskich obywateli – w tym znaczna część obywateli pochodzenia żydowskiego. Ale nie zapominajmy też o losie polskich Romów, którzy byli mordowani z jeszcze większą zaciekłością niż Żydzi… – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

– Jeśli spojrzymy na sposób traktowania Romów, którzy często byli mordowani podczas zatrzymania, a w obozie Auschwitz wymordowano ich wszystkich co do jednego… Wspominam o tym, by przypomnieć, że trudno mówić o tym, że Holokaust dotyczył tylko Żydów. To rzecz, która nie powinna mieć miejsca, ale gdybyśmy mieli się licytować na skalę terroru wymierzonego w poszczególne narody, to pamiętajmy o losach także innych; Romów, ale i Polaków. Wielu naszych rodaków zostało także rozstrzelanych razem z Żydami, którym pomagali. A przecież tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci. W tym całym kontekście niek†óre reakcje Izraela są dziś błędem – dodał Marek Suski.

– Nie jedziemy do Izraela negocjować ustawy, ale wyjaśnić kontrowersje i sprostować to, co jest niezrozumiałe. Stolicą Polski jest Warszawa, a prawo w Polsce ustanawia polski parlament. Pan prezydent podpisał ustawę, która wchodzi w życie – nie ma w Polsce procedury zamrażania ustawy czy negocjowania ich treści z zagranicą – podkreślił szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Cały wywiad:
https://wpolityce.pl/polityka/383694-nasz-wywiad-minister-suski-nie-jedziemy-do-izraela-negocjowac-tresci-ustawy-ale-wyjasnic-kontrowersje-i-podjac-dialog-w-oparciu-o-prawde

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!