Wiadomości

Surowe kary dla uczestników puczu w Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 2 tys. osób otrzymało w Turcji wyroki więzienia, w tym ponad 1,5 tys. dożywotniego pozbawienia wolności, pod zarzutem udziału w zakończonym niepowodzeniem zamachu stanu z lipca 2016 roku – zakomunikowało w czwartek tureckie Ministerstwo Sprawiedliwości.

Tak zakończyło się 171 z 287 procesów wszczętych przed tureckimi sądami w związku z próbą przewrotu przygotowaną według tureckiego wymiaru sprawiedliwości przez zamieszkałego na stale w USA tureckiego kaznodzieję Fethullaha Gulena.

Turecki minister sprawiedliwości Abduhamit Gul podał w czwartek w wywiadzie telewizyjnym dla krajowej agencji prasowej Anatolia, dokładne rezultaty zakończonych dotąd przewodów sądowych: 2 140 osób skazanych, w tym 1 500 na dożywotnie więzienie oraz 631 na kary od jednego miesiąca pozbawienia wolności do 20 więzienia.

Jak poinformował minister, 1 478 osób zwolniono bez orzeczenia winy.

Podczas próby zamachu stanu dokonanej w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku straciło życie 250 osób. Władze tureckie podjęły próbę ukarania wszystkich osób podejrzanych o udział w przygotowywaniu i przeprowadzeniu przewrotu.

W warunkach ogłoszonego 20 lipca 2016 r. przez rząd stanu wyjątkowego ponad 140 tys. osób zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych w wykonywaniu obowiązków zawodowych, a ponad 50 tys. aresztowano.

Turecka opozycja i organizacje obrony praw człowieka oskarżają władze w Ankarze o wykorzystywanie stanu wyjątkowego ogłoszonego w kraju do wyciszenia wszelkiej krytyki pod adresem władz.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!