Wiadomości

Stworzyli plastik z żywicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nieekologiczny plastik z tworzyw sztucznych już wkrótce może należeć do przeszłości. Naukowcy z uniwersytetu w angielskim Bath opracowali technologię wytwarzania plastików z β-pinenu, substancji znajdującej się w żywicy sosny i innych drzew iglastych.

 

Pinen należy do grupy terpenów i nadaje drzewkom charakterystyczny bożonarodzeniowy zapach. Choć jest tylko produktem ubocznym przemysłu papierniczego, wkrótce może znaleźć wiele zastosowań, np. w opakowaniach na żywność, plastikowych torbach, a nawet w implantach medycznych.

 

– Nie mówimy o recyklingu choinek bożonarodzeniowych, a raczej o wykorzystaniu odpadów przemysłu papierniczego. W innym wypadku zostałyby one wyrzucone, a tak stanie się z nimi coś pożytecznego – podkreśla doktorantka Helena Quilter.

 

– Badanie jest częścią szerszego projektu, w ramach którego analizujemy wykorzystanie związków pochodzenia biologicznego, np. pinenu, w roli odnawialnego materiału startowego do produkcji wielu użytecznych towarów. Dzięki temu moglibyśmy ograniczyć naszą zależność od ropy – liczy prof. Matthew Davidson.

 

W ramach projektu chemicy badają też inne terpeny, np. limonen ze skórek cytryn.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!