Wiadomości

Strzelcy wyborowi 7 Batalionu Strzelców Konnych ćwiczyli w Beskidach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Blisko dwa tygodnie trwało szkolenie górskie plutonu rozpoznawczego i strzelców wyborowych 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

W szkoleniu udział wzięło ponad dwudziestu żołnierzy międzyrzeckiej brygady, a miejscem stacjonowania było schronisko PTTK Klimczok zlokalizowane na wysokość 1117 m n.p.m.

„Zgrupowanie górskie było podzielone na pięć bloków szkoleniowych tj. doskonalenie jazdy na nartach zjazdowych, skituring, marsze kondycyjne, pomoc przedmedyczna na polu walki oraz bytowanie w skrajnie niskich temperaturach” – wyjaśnia dowódca zgrupowania plutonowy Robert Poczaj.

Głównym celem szkolenia była nauka oraz doskonalenie jazdy na nartach zjazdowych, co pozwoliło na wyrównanie poziomu techniki jazdy szkolonych. Nie mniej istotnym było wykonywanie marszów na azymut w wysokim śniegu przy pomocy rakiet śnieżnych oraz nart skiturowych. Warto wspomnieć, że przewyższenia na trasach sięgały ponad 800 m, co przyczyniło się to do zwiększenia wydolności i sprawności szkolonych. Szkolenie ponadto miało za zadanie sprawdzić zdolność orientacji na mapach w trudnych warunkach górskich oraz prace z GPS-em.

Zespół zabezpieczenia medycznego obecny na szkoleniu zajmował się na co dzień zabezpieczeniem zajęć, ale także przeprowadzał wykłady, które miały na celu zapoznać żołnierzy z tematyką medycyny pola walki. Tematy zajęć były oparte o wytyczne TCCC oraz zagadnienia związane z ratownictwem górskim. Ćwiczono zabezpieczanie krwotoków, udrażnianie dróg oddechowych, zabezpieczanie urazów oraz rozpoznawanie stanów zagrażających życiu w tym odmy prężnej.

Ostatnim elementem szkoleniowym było budowanie schronień oraz nauka tajników sztuki przetrwania w skrajnie nieprzyjaznym środowisku. W szkoleniu dowódcy zwracali szczególną uwagę na kondycję fizyczną żołnierzy oraz zaangażowanie w szkolenie.

Schronisko PTTK Klimczok jest idealną bazą wypadową dla tego typu szkoleń górskich ze względu na bardzo trudne i zróżnicowane ukształtowanie terenu oraz bliskość szlaków turystycznych, co buduje pozytywny obraz wojska w środowisku cywilnym.

tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski/plut. Robert Poczaj

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!