Felietony

Dysk otaczający gwiazdę zbudowany jest z… soli kuchennej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znajdująca się w odległości zaledwie 1500 lat świetlnych od Ziemi młoda gwiazda posiada otaczający ją fascynujący dysk, z którego mogą w przyszłości powstać planety. Składa się on z soli kuchennej. Zwykle związek ten odkrywano w atmosferach starych, umierających gwiazd.

– To niesamowite, że obserwujemy te molekuły. Jako, że dotychczas odkrywaliśmy je wyłącznie w zewnętrznych warstwach umierających gwiazd, nie rozumiemy, co oznacza obecne odkrycie. Jego natura pokazuje, jak bardzo niezwykłe jest środowisko wokół tej gwiazdy – mówi Adam Ginsburg, główny autor odkrycia, z National Radio Astronomy Observatory (NRAO) w Socorro w amerykańskim stanie Nowy Meksyk.

Gwiazda znajduje się w obszarze Orion Source I, uformowanym w Obłoku Molekularnym w Orionie I.

– Gdy analizujemy dane z teleskopu ALMA widzimy w nich około 60 różnych sygnatur molekuł takich jak chlorek sodu i chlorek potasu. To zarówno szokujące jak i ekscytujące – przyznaje współautor badań Brett McGuire cytowany przez portal KopalniaWiedzy.pl.

Zdaniem naukowców, sól pochodzi z drobinek pyłu, które zderzały się we sobą i rozrzuciły swoją zawartość w otaczającym gwiazdę dysku.

– Zwykle, gdy badamy w ten sposób protogwiazdy to sygnały z dysku i z jego otoczenia są bardzo wymieszane i trudno je od siebie oddzielić. Tutaj możemy wyizolować dane z dysku, dowiedzieć się, jak się on porusza i jaką ma masę. Może nam też zdradzić dużo nowych informacji o samej gwieździe – tłumaczy.

Sygnatury soli znajdują się w odległości 30-60 jednostek astronomicznych od gwiazdy. Naukowcy szacują, że może ich być tam trylion ton soli, co odpowiada całej masie ziemskich oceanów.

– W kolejnym etapie badań przyjrzymy się solom i metalicznym molekułom w innych regionach. To pomoże nam zrozumieć, czy te chemiczne odciski palca są dobrymi narzędziami do badania różnorodnych dysków protoplanetarnych czy też nasze odkrycie jest unikatowe dla tego dysku. W przyszłości ma powstać radioteleskop Next Generation Very Large Array. Będzie on miał odpowiednią czułość i będzie pracował w odpowiednim zakresie, by badać tego typu molekuły, a może nawet pozwoli na używanie ich do wykrywania dysków protoplanetarnych, stwierdza Ginsburg.

/KopalniaWiedzy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!