Wiadomości

Strażacy uratowali płonący gotycki kościół z XIV wieku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wsi Orłowo koło Nowego Dworu Gdańskiego na Żuławach wybuchł pożar zabytkowego kościoła św. Barbary z XIV w. Po trwającej dwie godziny akcji ratowniczej strażakom udało się uratować główną część świątyni.

– O g. 21:28 otrzymaliśmy zgłoszenie o dymie wydobywającym się spod drzwi kościoła. Na miejsce zostało zadysponowanych siedem zastępów straży pożarnej. Już w czasie dojazdu pożar objął cały budynek kościoła. Zostały zadysponowane dodatkowe jeszcze siły i środki – poinformował naszą redakcję mł. asp. Michał Skalski z nowodworskiej komendy straży pożarnej

Jak powiedział obecny na miejscu akcji oficer prasowy, mł. bryg. Łukasz Zblewski, łącznie zaangażowano 15 zastępów straży pożarnej.

– Pożar został zlokalizowany i ugaszony. Udało się uratować główną nawę, strop i sklepienie kościoła. Spaleniu uległy dwie trzecie części dachowej. Trwają prace rozbiórkowe konstrukcji dachu. Kolejnym elementem będzie zabezpieczenie konstrukcji dachu. Strop nie przepalił się i nie zwalił się. Główna nawa jest zalana wodą, ale jest, można powiedzieć cała – ocenił bryg. Zblewski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!