Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała trzy osoby, które nielegalnym imigrantom ułatwiały pobyt w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin zatrzymali dwoje obywateli Ukrainy w wieku 33 i 49 lat oraz 54-letnią obywatelkę RP narodowości ukraińskiej czerpiące dochody z legalizowania pobytu cudzoziemcom wbrew obowiązującym przepisom. W swoim procederze zatrzymani wykorzystywali sfałszowane i wyłudzone dokumenty. Czynności w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Płocku.

W miejscach zamieszkania podejrzanych, a także na terenie trzech innych posesji funkcjonariusze SG ujawnili i zabezpieczyli blisko 600 zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, ponad 20 umów o pracę, 26 pieczątek różnych podmiotów gospodarczych, zaświadczenia dokumentujące szkolenia BHP oraz nośniki pamięci i urządzenia, na których ujawniono kopie dokumentów podróży cudzoziemców oraz gotowe do druku upoważnienia do reprezentowania pojawiających się w sprawie podmiotów gospodarczych. Ponadto zajęto i zabezpieczono gotówkę w wysokości 12 400 złotych, 1 100 dolarów USA i 360 euro.

Zatrzymane osoby, posługując się podrobionymi upoważnieniami do reprezentowania podmiotów gospodarczych składały w urzędach wojewódzkich wnioski o wydanie zezwoleń na pracę cudzoziemcom, wprowadzając w ten sposób w błąd urzędników państwowych. Działając w ten sposób grupa ułatwiła co najmniej kilkuset cudzoziemcom, głównie obywatelom Ukrainy, Bangladeszu, Nigerii, Pakistanu, Nepalu, Indii, Azerbejdżanu, Filipin oraz Ghany, pobyt na terytorium Polski wbrew obowiązującym przepisom. Podejrzani z działalności przestępczej uczynili sobie źródło stałego dochodu. Jak ustalono w toku prowadzonych czynności zezwolenia na podjęcie w Polsce pracy przez cudzoziemca sprzedawane były w dużych ilościach. Za 1 do 5 zezwoleń przestępcy pobierali 1 300 złotych za sztukę. Jeśli zezwoleń było więcej, cena jednostkowa malała.

Trójce zatrzymanych przedstawiono zarzuty fałszowania dokumentów, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i umożliwiania cudzoziemcom nielegalnego pobytu w Polsce. Wobec wszystkich zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania terytorium RP w połączeniu z zatrzymaniem ich paszportów, dozoru policyjnego oraz zakazu kontaktowania się między sobą.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!