Wiadomości

Nie żyje Zenon Plech, legenda polskiego żużla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środę w wieku 67 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żużlowców Zenon Plech. O śmierci „Super Zenona”, indywidualnego wicemistrza świata z Chorzowa z 1979 roku i wielokrotnego medalisty mistrzostw kraju, poinformował klub Wybrzeże Gdańsk.

Przez wiele lat, to właśnie on był kandydatem do złotego medalu, ale ostatecznie w indywidualnych mistrzostwach świata zdołał zdobyć jedynie dwa krążki (brąz w 1973 roku i srebro w 1979 roku). Z reprezentacją Polski szło mu jeszcze lepiej, bo w sumie zdobył cztery medale drużynowych mistrzostw świata (srebrny i trzy brązowe) oraz pięć mistrzostw świata par (srebro i cztery brązowe medale).

Ogromne sukcesy Plech odnosił także na arenie krajowej, gdzie aż pięciokrotnie zostawał indywidualnym mistrzem Polski, a trzykrotnie wygrał prestiżowy Złoty Kask. W rozgrywkach ligowych współtworzył jedną z najlepszych drużyn w historii polskiego żużla – Stali Gorzów. Ostatecznie w barwach macierzystego klubu zdobył trzy tytuły mistrzów Polski.

„To mój tata. Największy idol, bohater, wzór. Kochany, dowcipny, zawsze uśmiechnięty. Tak samo jak dziś rano, gdy słyszałem Ciebie po raz ostatni. Kocham Cię. Do zobaczenia tato” – napisał na twitterze jego syn.

/TVP Info, Przegląd Sportowy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!