Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała Syryjczyków, którzy przez “zieloną granice” przedostali się do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W pierwszych dniach nowego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech obywateli Syrii, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Wraz z imigrantami zatrzymano organizatorów przerzutu, obywateli Syrii i Polski, którzy odebrali imigrantów z granicy i zamierzali przewieźć ich do Niemiec.

W sobotę, 4 stycznia w okolicach Arłamowa patrol funkcjonariuszy Straży Granicznej z palcówki w Huwnikach ujawnił ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski. Działania graniczne, podjęte natychmiast przez Placówki SG w Huwnikach i Wojtkowej doprowadziły do zatrzymania obywatele Syrii: dwóch w wieku 33 oraz jeden w wieku 34 lat, którzy nie posiadali żadnych dokumentów. Wraz z nielegalnymi imigrantami na gorącym uczynku zatrzymano organizatorów przerzutu. Był to 39-letni obywatel Polski, mieszkający na stałe w Niemczech oraz 35-letni obywatel Syrii legalnie przebywający na terenie UE. Mężczyźni autem na niemieckich numerach rejestracyjnych podjechali do granicy, zabrali imigrantów i kierowali się w głąb Polski główną drogą z zamiarem dotarcia do Niemiec.

Zatrzymani imigranci przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy RP. Zeznali, że przez kilka lat przebywali na Ukrainie, gdzie pracowali i studiowali. Tam się poznali i postanowili wspólnie wyruszyć na Zachód. Europy. Do granicy podjechali taksówką, dalej prowadziła ich nawigacja w telefonie. Cudzoziemcy dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a następnie zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Z kolei obywatele Polski oraz Syrii usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się do zarzucanego czynu. Ostateczną decyzję w ich sprawie podejmie sąd. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, m.in. w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportów.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!