Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała Somalijczyka, który posługiwał się paszportem z nieprawdziwymi danymi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

20 marca na warszawskim Lotnisku Chopina funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału SG zatrzymali cudzoziemca, który usiłował wylecieć do Kanady, posługując się paszportem z nieprawdziwymi danym.

Do odprawy paszportowej zgłosił się mężczyzna, podający się za obywatela Danii. Okazał do kontroli oryginalny paszport wydany przez władze Danii. Paszport nie nosił żadnych znamion fałszerstwa, a zdjęcie w dokumencie również zgadzało się z wizerunkiem podróżnego. Mimo to, funkcjonariusze podjęli decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych sprawdzeń. Okazało się, że doświadczenie ich nie zawiodło. Cudzoziemiec zapewniał, że jest obywatelem Danii, a do Kanady udaje się w celu odwiedzin rodziny oraz podjęcia studiów. Jednak nie potrafił podać konkretnych szczegółów swojej wizyty w Toronto. Co więcej, w telefonie cudzoziemca, ujawniono zdjęcie duńskiego zezwolenia na pobyt na dane innej osoby.

W celu potwierdzenia oryginalności dokumentu i danych na karcie pobytu, funkcjonariusze SG skontaktowali się ze stroną duńską. Stwierdzono, że cudzoziemiec wyłudził duński paszport, wprowadzając w błąd urzędnika państwowego. Ubiegając się o dokument przedstawił w urzędzie paszportowym dane kolegi wraz ze swoim zdjęciem. Przyznał, że karta pobytu należy do niego, gdyż jest obywatelem Somalii, a wyłudzony paszport miał być dla niego przepustką do Kanady, ponieważ na terenie Danii dostał nakaz opuszczenia kraju, po tym jak odmówiono mu ochrony międzynarodowej.

Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie przygotowawcze i przesłuchano go w charakterze osoby podejrzanej. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu. Wyraził wolę ubiegania się o ochronę międzynarodową na terytorium naszego kraju. Po przyjęciu od niego wniosku, zgodnie z postanowieniem sądu, został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!