Wiadomości

Gubernator wojskowy Paryża: Przeciwko „żółtym kamizelkom” wojsko będzie mogło użyć broni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z zapowiedzianym na jutro kolejnym protestem „żółtych kamizelek”, oprócz sił policyjnych, które co sobotę ścierają się na ulicach Paryża z uczestnikami protestów, zmobilizowanych zostanie też kilka tysięcy żołnierzy.

Decyzja ta wywołała nad Sekwaną gorące dyskusje, które dzielą nie tylko polityków i zwykłych mieszkańców, ale też kadrę dowódczą. Wielu wojskowych podkreśla, że żołnierze nie są do tego przygotowani i nie będą wiedzieli, jak się zachować, mówiąc: „nie mamy stosownego przeszkolenia, nie mamy odpowiedniego wyposażenia”, aby zajmować się zabezpieczaniem prawa i porządku.

Wojskowy gubernator Paryża, pytany o to dziś w radiu Franceinfo, odpowiedział, że „rozkazy będą wystarczająco jasne, aby nie musieli się martwić”. Generał Bruno Le Ray dodał, że „instrukcje dla żołnierzy zostały ustalone rygorystycznie”.

Żołnierze sił Sentinel „podlegają tym samym rygorom prawnym co wewnętrzne siły bezpieczeństwa” – powiedział generał Bruno Le Ray. W obliczu różnych zagrożeń żołnierze „mają różne sposoby radzenia sobie”. Wojsko będzie mogło nawet „otworzyć ogień, jeśli będzie zagrożone życie żołnierzy lub życie ludzi, których chronią”.

/francetvinfo.fr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!