Polska Wiadomości

Straż Graniczna zatrzymała kolejnych ukraińskich przemytników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu 7 kolejnych przemytników, którzy pomagali w nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy przez łukaszenkowych nachodźców. Jak zwykle, byli to obcokrajowcy, głównie Ukraińcy.

Straż Graniczna zatrzymała kolejnych ukraińskich przemytników. To czterej Ukraińcy w wieku poborowym, dwaj Gruzini i jeden Niemiec. W piątek funkcjonariusze policji działający w ramach wsparcia SG w ochronie granicy państwowej zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy usiłowali przewieźć w głąb Europy trzech obywateli Syrii. Natomiast w sobotę policjanci zatrzymali do kontroli trzy auta, którymi przewożeni byli nielegalni migranci. Pomocnikami w nielegalnym przekroczeniu granicy byli obywatel Ukrainy, Niemiec i Gruzji.

Z kolei w niedzielę funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Podlaskiego oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwa auta. Kierowcami, którzy usiłowali przewieźć w głąb Europy cudzoziemców po przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom, byli obywatel Gruzji i “uchodźca” z Ukrainy.

Za organizowanie i pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce zostaje równolegle wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu do kraju pochodzenia. Otrzymają również zakaz wjazdu do państw obszaru Schengen od 5 do 10 lat.

Od początku roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano około 12 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Jak podaje portal kresy.pl, w pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali aż 119 przemytników pomagających w białoruskiej operacji hybrydowej przeciwko Polsce. Cudzoziemcy stanowili prawie 80% z nich. Najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy.

Polecamy również: Minister Kotula zadeklarowała podpisanie paktu z diabłem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!