Wiadomości

“Strategia KE ws. osób LGBTIQ to próba wykraczania poza traktaty”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Strategia KE ws. osób LGBTIQ to próba wykraczania poza traktaty i narzucania krajom pewnego wzorca wartości – twierdzi europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski, odnosząc się do przedstawionej w czwartek strategii UE na rzecz równości osób LGBTI, w której mowa o rozszerzeniu katalogu przestępstw w UE o homofobiczną mowę nienawiści oraz o uznawaniu rodzicielstwa „tęczowych” par.

– To próba nieustannego rozszerzania kompetencji Unii, wykraczania poza traktaty i narzucania wszystkim krajom Europy pewnego wzorca wartości. Komisja Europejska, powołując się na ogólnie formułowane wartości europejskie oraz na kwestie dyskryminacji, praw człowieka, próbuje narzucać całej Europie, wszystkim krajom członkowskim, pewne rozwiązania kulturowe i etyczne. To wykracza poza wszystkie obwarowane traktatami granice działania Unii – powiedział eurodeputowany PiS.

Jego zdaniem dyskryminacja, o której mówi KE, „nie jest oczywiście do końca zdefiniowana”.

– Jeszcze pięć lat temu nie był dyskryminacją w Niemczech brak możliwości zawierania małżeństw jednopłciowych. Dziś już jest dyskryminacją w UE. Szanujemy prawa innych krajów do podejmowania w tej sprawie decyzji. Jednak nie powinno się pewnych rozwiązań narzucać z poziomu Brukseli. Natomiast jeżeli chodzi o samą kwestię dyskryminacji, no to oczywiście nikt nie powinien być dyskryminowany, co nie znaczy, że fakt, że się w jakimś prawie, w jakimś państwie dopuszcza tylko małżeństwa kobiety i mężczyzny, jest aktem dyskryminacji – wskazał.

– Wiceszefowa KE Viera Jourova poinformowała na konferencji, że prawo rodzinne oczywiście nie podlega regulacjom unijnym, ale powinno ono się stosować do prawa europejskiego i wartości europejskich. W ten sposób można w zasadzie wszystko podważać, aby odbierać możliwości decydowania przez parlamenty narodowe, przez rządy narodowe czy przez narody europejskie o tym, jak pewne rzeczy regulować – podsumował.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!