Wiadomości

Steven Fulop: Jest porozumienie w sprawie Pomnika Katyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Burmistrz Steven Fulop poinformował o zawarciu porozumienia w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Opublikował również wizualizację miejsca, w które monument zostanie przeniesiony. Zgodnie z jego deklaracją społeczność polska otrzyma na 99 lat dzierżawę terenu, na którym stanie Pomnik Katyński w Jersey City.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. Ostry spór wokół monumentu powstał, gdy 30 kwietnia burmistrz Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie pomnik. Zapowiedział, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie.

W ramach wypracowanego ostatecznie, kompromisowego rozwiązania pomnik ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson i zostanie jedynie przesunięty o 60 metrów od miejsca, w którym znajduje się obecnie.

– Władze Jersey City i społeczność polska zawarły porozumienie w sprawie przeniesienia Pomnika Katyńskiego w miejsce odległe o 60 metrów od jego obecnej lokalizacji – powiedział burmistrz tego miasta Steven Fulop.

Fulop zapewnił podczas konferencji prasowej w ratuszu, że władze miejskie Jersey City poniosą koszty renowacji placu, na który zostanie przeniesionym pomnik, aby zapewnić, że będzie on miał godne miejsce.

Zadowolenie z zawarcia porozumienia wyraził prezes Komitetu Pomnika Katyńskiego Krzysztof Nowak oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

W swoim oświadczeniu burmistrz Jersey City, wyraził żal z powodu swoich wcześniejszych wpisów na Twitterze.

– Uważam za niefortunne, że nieporozumienia związane z moimi planami dotyczącymi Pomnika Katyńskiego doprowadziły do nagromadzenia się urazów po obu stronach. U podstaw tych planów były jednak dobre intencje. (…) Jeżeli moje wypowiedzi na Twitterze sprawiły wrażenie, że nie szanuję Senatora Karczewskiego, to głęboko tego żałuję” – dodał. Fulop poinformował także, że wraz z żoną jest „w trakcie finalizowania planów podróży do Polski w ostatnim tygodniu czerwca”. Wyraził też nadzieję, że marszałek Senatu zechce spotkać się z nim osobiście „i podjąć pozytywny dialog”.

Jednocześnie Steven Fullop poinformował o zawarciu porozumienia ws. Pomnika Katyńskiego i zamieścił wizualizację monumentu po jego przeniesieniu.

Burmistrz poinformował nadto, że społeczność polska otrzyma na 99 lat dzierżawę terenu, na którym stanie Pomnik Katyński w Jersey City.

Część środowisk polonijnych nie jest zadowolona z takiego rozstrzygnięcia. Wczoraj pod Pomnikiem Katyńskim odbył się apel poległych, po którym kilkaset udało się pod siedzibę władz miasta, by zaprotestować przeciwko zmianie lokalizacji pomnika:

Apel poległych pod Pomnikiem Katyńskim i manifestacja w Jersey City

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!