Wiadomości

Statek z ponad 140 migrantami zawinął do portu na Malcie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Statek „Aquarius” ze 141 migrantami na pokładzie zawinął w środę do portu w stolicy Malty, La Valletty. W ten sposób zakończył się pięciodniowy postój na morzu tej jednostki, pływającej dla organizacji pozarządowej SOS Meditarranee.

„Aquarius” kilka dni temu na wodach w pobliżu Libii zabrał z dwóch łodzi na swój pokład migrantów, którzy w większości pochodzili z Erytrei i Somalii. Jak informuje agencja AFP, wśród 141 uratowanych osób połowa to dzieci.

Przyjęcia statku najpierw odmówiły Włochy i Malta. W związku z tym „Aquarius” przez pięć dni stał na Morzu Śródziemnym w oczekiwaniu na informacje o porcie, który zdecyduje się go przyjąć. W tym czasie organizacje Lekarze bez Granic i SOS Mediterranee, których przedstawiciele byli na pokładzie „Aquariusa”, zwróciły się do krajów UE o znalezienie „możliwie jak najbliżej” miejsca, gdzie mogłyby wysadzić na ląd 141 migrantów.

Ostatecznie w środę pięć krajów – Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Luksemburg zgodziły się przyjąć migrantów, dzięki czemu rząd Malty wydał pozwolenie na ich zejście z pokładu statku.

W czerwcu ten sam statek z 630 uratowanymi migrantami na pokładzie nie został wpuszczony do żadnego włoskiego portu i wspierany przez włoskie siły morskie dopłynął do Walencji, gdy postanowił go przyjąć nowy rząd Hiszpanii.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!