Wiadomości

Statek badawczy „Oruç Reis” zakończył poszukiwanie gazu na spornych wodach i udał się do portu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Statek badawczy „Oruç Reis”, który w obstawie okrętów tureckiej marynarki wojennej prowadził prace związane z poszukiwaniem złóż gazu w rejonie na południe od greckiej wyspy Kastelorizo, skierował się do portu Demre. Turcy twierdzą, że jego 35-dniowa misja dobiegła końca.

Przypomnijmy, że podjęcie przez „Oruç Reis” i inne statki badawcze prac związanych z poszukiwaniem gazu wywołało ogromne napięcie w basenie Morza Śródziemnego. Początkowo poinformowano, że badania w tym rejonie potrwają w okresie od 10 do 23 sierpnia, później jednak dwukrotnie ten termin Turcy wydłużali.

Przerwania prac od początku domagała się Grecja, która uważa ten obszar za swoją własność. Uzyskała ona poparcie Francji, której z kolei udało się przekonać do greckiego stanowiska Niemcy, a w ślad za tym całą Unię Europejską, która w dniach 24 – 25 września miała obradować na nałożeniem sankcji na Turcję, o ile ta nie wycofa do tego czasu swoich statków i okrętów ze spornych wód.

i Oto statki i okręty się wycofują, tyle że Turcja twierdzi, że dzieje się tak zgodnie z planem i że nie ma to nic wspólnego z wywieraną na nią presję. Najbliższa przyszłość pokaże, o co tu w tym wszystkim chodzi… Rzecznik greckiego rządu Stelios Petsas stwierdził, że powrót „Oruç Reis” do portu to pozytywny krok.

Podobno już wczoraj sekretarz stanu USA Mike Pompeo miał poinformować prezydenta Republiki Cypru, że Turcja nie przedłuży prac poszukiwawczych…

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!