Wiadomości

Starcia na granicy Chin i Indii. “Straty po stronie chińskiej były większe niż po stronie indyjskiej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilku indyjskich żołnierzy zostało rannych w starciu z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą (PLA) w Jangcy, Tawang w Arunachal Pradesh w dniu 9 grudnia – podało The Hindu, powołując się na “wiele źródeł”.

Potwierdzając, że incydent miał miejsce, znający sprawę urzędnik resortu obrony Indii, nie podając szczegółów, powiedział, że straty „po stronie chińskiej były znacznie większe niż po stronie indyjskiej”. To pierwszy tak poważny incydent od 15 czerwca 2020 r., kiedy to zginęło 20 indyjskich żołnierzy w brutalnych starciach z oddziałami chińskimi w dolinie Galwan w Ladakhu.

To nie pierwszy raz, kiedy w rejonie Arunachal Pradesh doszło do starcia między wojskami indyjskimi i chińskimi. Ponieważ granica jest nieokreślona, ​​wojska indyjskie i chińskie często ścierają się podczas patrolowania tego obszaru. W październiku 2021 roku kilku chińskich żołnierzy z dużego zespołu patrolowego zostało zatrzymanych na kilka godzin przez armię indyjską. Doszło wtedy to drobnego starcia i starli się w pobliżu Jangcy.

W ciągu ostatnich kilku lat armia indyjska znacznie zmodernizowała siłę ognia i infrastrukturę wzdłuż LAC w sektorze Tawang, a podobne wysiłki są podejmowane w pozostałej części Arunachal Pradesh (RALP). Obejmuje to infrastrukturę drogową, mosty, tunele, obiekty magazynowe, obiekty lotnicze itd.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!