Wiadomości

Stany Zjednoczone wykupiły cały zapas leku na Covid-19

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd USA wykupił niemal cały dostępny na rynku zapas leku remdesivir, pomagający przy ciężkim przebiegu Covid-19. W praktyce oznacza to brak możliwości zakupu leku przez kraje „reszty świata” przez następne trzy miesiące – informuje Polsat News.

O wykupieniu leku poinformował brytyjski „The Guardian”. Pierwsze 140 tys. wyprodukowanych dawek, zostało wykorzystanych podczas testów klinicznych w ośrodkach na całym świecie. Gdy potwierdzono, że remdesivir pozwala na łagodniejsze przejście Covid-19, rząd USA zaproponował producentowi – amerykańskiemu koncernowi farmaceutycznemu Gilead Sciences – wykupienie niemal całego zapasu środka.

W efekcie USA zabezpieczyło 500 tys. dawek remdesiviru – to wszystkie partie leku wyprodukowane w lipcu. Dodatkowo umowa zakłada, że USA otrzyma 90 proc. partii, które miały pojawić się na rynku w sierpniu i wrześniu. Naukowcy z Europy ostrzegają, że w efekcie remdesiviru zabraknie dla innych kontynentów.

– Prezydent Trump zawarł niesamowitą umowę, by zapewnić Amerykanom dostęp do pierwszego autoryzowanego leku na Covid-19. Chcemy, by każdy amerykański pacjent, który będzie potrzebował tego leku, mógł dostać go bez przeszkód. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by dowiedzieć się jak najwięcej o lekach pomagających w przejściu choroby – przekazał sekretarz ds. zdrowia Alex Azar.

/Polsat News/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!