Wiadomości

Stany Zjednoczone wyciągają rękę po Grenlandię, Duńczycy oburzeni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Duńscy politycy z niedowierzaniem i oburzeniem odrzucili w piątek pomysł kupienia przez Stany Zjednoczone należącej do Danii Grenlandii. Amerykańska prasa podała wcześniej, że prezydent USA Donald Trump sondował ten pomysł z rozmowach ze swoimi doradcami – informuje RMF.

„Wall Street Journal” napisał w piątek, że w prywatnych rozmowach z doradcami prezydent USA mniej lub bardziej serio sondował pomysł zakupienia Grenlandii przez Stany Zjednoczone. Według przywoływanych przez dziennik źródeł, Trump z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym (wyspy) i poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Część doradców pozytywnie odniosła się do pomysłu, podkreślając jego walor gospodarczy, podczas gdy inni odrzucili go jako przelotną fascynację prezydenta – wynika z relacji źródeł “WSJ”. Zdaniem jednej z tych osób zainteresowanie Trumpa pomysłem bierze się stąd, że Grenlandia posiada bogate złoża surowce, a jej zakup stanowiłby polityczną spuściznę na miarę uznania Alaski za 49. stan USA.

„To jakiś żart” – napisał na Twitterze były premier Danii Lars Lokke Rasmussen.

„Jeśli on (Trump) naprawdę to rozważa, jest to ostateczny dowód na to, że oszalał. Pomysł sprzedania przez Danię Stanom Zjednoczonym 50 tys. obywateli jest całkowicie niedorzeczny” – oświadczył rzecznik Duńskiej Partii Ludowej (DF) ds. polityki zagranicznej Soren Espersen.

W podobnym duchu zareagowali też inni duńscy politycy:

Więcej:
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-usa-chca-kupic-grenlandie-dunscy-politycy-oburzeni,nId,3152047

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!