Świat Wiadomości

Stany Zjednoczone wstrzymują finansowanie WHO

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu finansowania Światowej Organizacji Zdrowia do czasu wyjaśnienia, dlaczego opierając się o chińskie dane „ukrywała rozprzestrzenianie koronawirusa”.

Amerykański prezydent już wcześniej oskarżał WHO o „chinocentryczność”, wskazując na ścisłą współpracę organizacji z Pekinem w pierwszych miesiącach epidemii. Jego zdaniem WHO miała powielać błędne dane i tym samym przyczynić się do „wielu przypadków śmierci” oraz rozprzestrzenienia wirusa SARS-CoV-2 na cały świat.

Trump podkreślił, że ma szczególnie za złe WHO, że krytykowała jego zarządzenie dotyczące zatrzymywania obywateli Chin na graniach USA. Jeszcze w lutym br. dyrektor Generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus nie widział potrzeby wstrzymywania kontaktów z Chinami.

USA stwierdził, że gdyby organizacja zadziałała szybciej i sprawniej, epidemia ograniczyłaby się do Wuhan i prowincji Hubei.

Decyzję Trumpa skrytykował Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Jego zdaniem „nie jest to dobry czas” na obcięcie finansowania organizacji zajmującej się monitorowaniem pandemii. Dyrektor Generalny WHO w zeszłym tygodniu przestrzegał przed upolitycznianiem wirusa, jeżeli państwa nie chcą mieć „więcej czarnych worków z ciałami”.

W tym roku USA miała przekazać na WHO blisko 116 milionów dolarów, co stanowi ok. 15 proc. rocznego budżetu organizacji.

To poważny cios dla WHO.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!