Europa Wiadomości

Zdecydowana większość Rosjan popiera wojnę na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu tvp.info 71 proc. Rosjan popiera wojnę na Ukrainie, odczuwając przy tym pozytywne emocje, takie jak duma, radość, szacunek, zaufanie i nadzieja – tak wynika z dwóch sondaży przeprowadzonych przez grupę niezależnych rosyjskich socjologów. O wynikach badań informuje Radio Swoboda.


Rozgłośnia podaje, że badania przeprowadzone zostały między końcem lutego a połową marca. Jak podano, poglądy na temat inwazji różniły się w zależności od wieku respondentów. Rosjanie powyżej 35. roku życia częściej wyrażali dumę, szacunek i nadzieję. Badani w wieku poniżej 18 lat częściej odczuwali niechęć i rozczarowanie. Łącznie z powodu wojny zadowolenie wyraziło 71 proc. respondentów.

40 proc. wyraziło zaniepokojenie wojną, przy czym odczucia te były najczęściej zgłaszane przez młodszych Rosjan. Rosjanie w grupie wiekowej (25 do 44 lat) częściej zgłaszali uczucie niepokoju i strachu w związku z „operacją wojskową”. Ponad połowa badanych w wieku powyżej 55 lat poparła wojnę z Ukrainą.

Radio Swoboda podaje, że z każdym tygodniem wzrasta odsetek liczby osób popierających inwazję i niepodległość tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. „Jednocześnie wzrasta pesymizm co do sytuacji finansowej, spowodowany sankcjami nałożonymi na Rosję przez kraje zachodnie.

Autorzy badania zauważają, że wyniki drugiego sondażu, przeprowadzonego w dniach 12-13 marca, w okresie ściślejszej kontroli państwa nad mediami i wolnością słowa, należy interpretować z uwzględnieniem możliwego wpływu strachu i uprzedzeń społecznych.

Sondaże wykazały również, że trzy czwarte ludności Rosji czerpie informacje o wojnie z telewizji. Spośród nich 87 proc. czerpie wiadomości z kanałów telewizji państwowej. 22 proc. Rosjan informacje pozyskuje z radia.

Według socjologów Rosjanie w wieku poniżej 35 lat częściej niż starsze pokolenie podchodzą do wiadomości o Ukrainie „z pewnym lub całkowitym niedowierzaniem”. Jednocześnie autorzy badania zauważają, że młodzi Rosjanie w grupie wiekowej 18-24 lata częściej wyrażają obojętność wobec tego, co dzieje się na Ukrainie.

Radio Swoboda przekazało, że na pytanie o to, jaki wpływ mają na nich działania prezydenta Rosji, jedna trzecia respondentów stwierdziła, że zdecydowanie wierzy, iż Putin działa w ich interesie, a kolejne 26 proc. twierdzi, że w pewnym stopniu działa w ich interesie. „Ogólnie rzecz biorąc większość Rosjan uważa, że lepiej byłoby, gdyby Putin pozostał prezydentem jak najdłużej” – czytamy.

Co wy na to?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!